Vestibüler nörektomi ve total labirentektomi hastalarının vestibülo-okuler refleks, santral kompanzasyon ve aralarındaki ilişkinin objektif ve subjektif testler ile değerlendirilmesi
- Tez No: 473756
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Vestibüler sinir kesisi ve total labirentektomi cerrahi girişimlerinin vestibülo-okuler refleks (VOR) ve santral kompanzasyon üzerindeki etkilerin, objektif ve sübjektif testler ile ortaya konulması amaçlanmıştır. İkincil çıktı olarak vestibüler deafferasyon vakalarında, Video Head Impulse Test (VHIT) verilerinden VOR kazancına ek olarak kullanılabilecek parametrelerin var olup olmadığının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca klinik tecrübemizin literatür ile paylaşması düşünülmüştür. Materyal-Metod: Çalışmaya kliniğimizde daha önce operasyonları gerçekleştirilen 19 vestibüler nörektomi ile 18 total labirentektomi operasyonu geçirmiş ve operasyonu üzerinden en az bir yıl geçmiş olan hastalar dahil edildi. Hastalarımıza prospektif olarak, objektif testlerden VHIT ve Komputerize Dinamik Posturografi (KDP) uygulanmıştır. Subjektif baş dönmesi verisi olarak da Baş dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) ile Vizüel Analog Skala (VAS) skorlaması uygulanmıştır. Bulgular: VOR kazançları verilerinin iki grup arasında uyumlu olduğu görüldü. Operasyon tarafı ve operasyonun karşı taraf arasında anlamlı fark saptandı. Opere taraftaki VOR kazancı verileri ile KDP medial-lateral vestibüler verileri ile zayıf pozitif bir korelasyon saptandı. Opere tarafta, özellikle lateral kanalda covert varlığı %89a ve overt sakkad varlığı %100 gibi yüksek yüzdelere ulaşmaktadır. Opere tarafta her iki sakkad varlığı, operasyonun karşı taraf ile arasında ise anlamlı fark tespit edildi. Ayrıca opere olan taraftaki sakkadların organize olup olmamasının BEE de sınırda anlamlı farklılaşmaya sebep olduğu tespit edildi. Sakkadların amplitüdlerinde artış ise KDP vestibüler verileri arasında negatif zayıf bir korelasyon saptandı. Her iki operasyon grubunda KDPde medial-lateral bulgularının anterior-posterior bulgularına göre daha fazla etkilenmiş olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Buna ek olarak vestibüler nörektomi grubunun KDP de somatosensöriyel skorlama verileri daha düşük olmasına karşın vestibüler skorlama verileri daha yüksek tespit edilmiştir. Yine BEE verileri de nörektomi grubunda daha iyi aralıkta olduğu görülmüştür. Hastalıklar özelinde ise preoperatif hissedilen baş dönmesi açısından Vizüel Analog Skor (VAS)'da Meniere grubu, labirenti destrükte eden kolesteatom grubuna kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç: VHIT testi sonuçlarının değerlendirilmesinde, VOR kazancına ek olarak sakkadların varlığı, latans ve amplitüd verileri ek bilgiler sunmaktadır. Bunları özellikle lateral kanal sonuçlarının daha iyi yansıttığı düşünülmektedir. Vestibüler deafferasyon operasyonlarında medial-lateral vestibüler bulgular, anterior-posterior vestibüler bulgulara kıyasla daha fazla etkilenmekte ve vestibüler nörektomi grubunun total labirentektomi grubuna kıyasla vestibüler skorlar ve BEE skorları daha iyi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: to evaluate the effects of vestibular neurectomy and total labyrinthectomy surgical interventions on vestibulo-ocular reflex (VOR) and central compensation with objective and subjective tests. As a secondary output, it is aimed to determine whether there are parameters which can be used in addition to VOR gain in Video Head Impulse Test (VHIT) in vestibular deafference cases. It is also contemplated to share our clinical experience with the literature. Materiels and Methods: 19 vestibular neurectomy and 18 total labyrinthectomy patients who had undergone previous operations in our clinic and who had past at least one year after the operation were included in the study. Prospectively, VHIT and Computurized Dynamic Posturography (CDP) objective tests were administered to these patients. Dizziness Handicap Inventory (DHI) and Visual Analogue Scale (VAS) scoring were also applied as subjective dizziness test. Results: VOR gain results were found to be compatible between the two groups. There was a significant difference between the operation side and the opposite side of the operation. There was a weak positive correlation between the VOR gain on the opere side and the CDP medial-lateral vestibular data. On the operation side, especially in the lateral canal, the covert saccade presence reached to 89% and the overt saccade presence reached to 100%. There was a significant difference between the saccade presence on the operation side and the opposite side of the operation. It was also found that, on the side of the operation side, whether or not the saccades form organization pattern caused a slight significant differentiation in DHI. An increase in the amplitudes of the saccades showed a weak negative correlation between the CDP vestibular data. It was statistically significant that the medial-lateral data of CDP were more affected than the anterior-posterior data in both operation groups. In addition, although vestibular neurotomy group had lower somatosensory scoring data in CDP, vestibular scoring data were found to be higher. DHI data were also found to be better in the neurectomy group. In terms of preoperative dizziness, the visual analog scale (VAS) score of the Meniere group was found to be higher than the labyrinth destroying cholesteatoma group. Conclusion: In assessing the results of the VHIT test, addition to VOR gain, the presence of saccades, latency and amplitude data provide additional information. These data are thought to be better reflected especially in the lateral canal results. In vestibular deafferation operations, medial-lateral vestibular results are more affected than anterior-posterior vestibular results. In addition, the vestibular scores and DHI scores are better in vestibular neuroctomy group than the total labyrinthectomy group.