Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin (VEMP) standardizasyonu
Standardization of vestibular evoked myogenic potentials (VEMP)
- Tez No: 224597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK DERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Odyoloji kliniklerinde davranım testlerinin yanı sıra uyarılmış potansiyaller de sıklıkla kullanılmaktadır. Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller'in (Vestibular Evoked Myogenic Potentials - VEMP), kullanımı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır. Sakkül orijinli olduğu öne sürülen VEMP, kasılmış sternokleidomastoid kasının yüksek şiddetli uyarıcıya cevap olarak elektrotlar aracılığı ile kaydedilen kısa latanslı elektromiyogram kaydıdır(1). Otoriteler VEMP tekniğinin sakkül, inferior-vestibüler sinir ve santral bağlantılarındaki bozukluklarının tespitinde kullanılabilecek bir araç olduğunu belirtmektedirler. Bu çalışmanın amacı, Marmara Üniversitesinin Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları kliniğinde ayırıcı tanı testi olarak kullanılmak üzere, Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyellere ilişkin normatif veriler elde etmektir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda cinsiyetler ve kulaklar arasında P13- N23 latans değerleri arasında anlamlı fark elde edilmedi. P13-N23 latans değerleri 105 dB için ? 14.46 ms (+1.72), 21.41 ms (+2.03); 100 dB için ? 14.90 ms (+1.85), 22.03 ms (+1.89); 95 dB için ? 15.66 ms (+1.94), 22.30 ms (+2.09); 90 dB için ? 15.98 ms (+2.04), 22.67 ms (+2.84) ve 85 dB için ? 16.77 ms (+2.25), 22.38 ms (+1.91) olarak elde edildi. Tüm gruptan ortalama eşik değeri; 91,875 dB nHL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In addition to the behavioural tests, evoked potentials are also applied frequently at the audiology clinics. Vestibular Evoked Myogenic Potentials have been widely used recently.Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) are short latency electromyograms (EMG) evoked by high-level acoustic stimuli recorded from surface electrodes over the tonically contracted sternocleidomastoid (SCM) muscle. VEMP test is used to determine if the saccule, the inferior-vestibular nerve and central connections, are intact. The purpose of this study is to determine the normative data of VEMP for using in differential diagnosis in Marmara University Audiology Department.There is no significant difference between males and females and, no significant interaural difference for P13-N23 latency values. P13-N23 latency values were 14.46 ms (+1.72), 21.41 ms (+2.03) for 105 dB; 14.90 ms (+1.85), 22.03 ms (+1.89) for 100 dB; 15.66 ms (+1.94), 22.30 ms (+2.09) for 95 dB; 15.98 ms (+2.04), 22.67 ms (+2.84) for 90 dB and 16.77 ms (+2.25), 22.38 ms (+1.91) for 85 dB. Mean of VEMP thresholdswas found 91,875 dB nHL.