Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların çene kemiklerindeki radyografik bulguların fraktal analiz yöntemi kullanılarak bilgisayar yardımı ile incelenmesi
Investigation of radiographic findings in jaws of the chronic renal failure patients using fractal analysis method by computer assist
- Tez No: 473761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN MİLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) kemik ve mineral metabolizması değişiklikleri ile yakından ilişkilidir. KBY'de görülen D vitamini eksikliği, hiperparatiroidizm, kronik heparin kullanımı gibi çeşitli faktörlerin kombinasyonundan oluşan kötü tablo sayesinde kemik yapıda değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; KBY'ye sahip bireylerde mandibular kemikte meydana gelen trabeküler yapı değişimlerinin fraktal analiz yöntemiyle tespit edilmesidir. Çalışmamızda 36 evre 5 KBY hastasının panoramik radyografileri üzerinde box-conting yöntemi kullanılarak ImageJ programı ile fraktal analiz yapılmıştır. Hastaların fraktal boyut (FB) değerleri ile kontrol grubu olan 36 sağlıklı bireyin aynı yöntemle belirlenen FB değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca KBY hastalarının son 3 aya ait ortalama biyokimyasal ( PTH, Ca, P, CaxP, ALP, D vitamini) parametreleri ile FB değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CRF) is closely associated with changes in bone and mineral metabolism. Combination of several factors such as Vitamin D deficiency, hyperparathyroidism, chronic use of heparin which is common in CRF patients, a poor table is emerging changes in bone structure. The purpose of this study mandibular trabecular bone that occurs in individuals with CRF is to determine change of the trabecular structure by the fractal analysis. In our study, fractal analysis was performed using ImageJ program with box-counting method over panoramic radiographs of 36 patients with stage 5 CRF. The control group of 36 healthy individuals and patients with CRF FD values determined by the method the FD values were compared. Also, average biochemical parameters ( PTH, Ca, P, CaxP, ALP, Vitamin D ) of patients with CRF belong to last 3 months were compared with FD values.