Cisplatin uygulanan sıçanlarda amifostin, curcumin ve kafeik asit fenetil esterin testis dokusu üzerine koruyucu etkilerinin ışık ve elektron mikroskopik düzeyde incelenmesi
Against cisplatin-induced rat testes tissue damage, the protective effects of amifostine, curcumin and cafeic acide phenethyl ester levels of light and electron microscopic examination
  1. Tez No: 396350
  2. Yazar: TOLGA MERCANTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç:Cisplatin klinik onkolojide birçok kanser türünün tedavisinde yaygın olarak kullanılan etkili bir antineoplastik ajandır. Cisplatin kullanımının en önemli yan etkilerinden birisinin testis dokusu üzerinde hasar oluşturarak infertiliteye neden olduğu belirtilmiştir. Cisplatinin serbest oksijen radikalleri oluşumunu artırmak suretiyle yani oksidatif stres aracılığıyla testis dokusunda hasar oluşturduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda bu temel düşünceden yola çıkarak cisplatin kullanımının testis dokusunda meydana getridiği hasarın antioksidan özellikleri olduğu bilinen amifostin, curcumin ve kafeik asit fenetil esteri (CAPE) ileönlenebileceğini karşılaştırmalı olarak araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot:Çalışmamızda ratlar Kontrol, Cis, Cis+Amf, Cis+Cur, Cis+CAPE olmak üzere 5 gruba ayrıldı(n=6). Kontrol grubuna dışarıdan hiçbir uygulama yapılmazken cisplatin grubuna tek doz 5mg/kg cisplatin (i.p), Cis + Amifostin grubuna cisplatin enjeksiyonundan 24 saat önce başlayıp cisplatin enjeksiyonundan sonraki 7 gün boyunca 400mg/kg/gün amifostin (i.p.)uygulandı. Cis + Cur grubuna cisplatin enjeksiyonundan 24 saat önce başlayıp cisplatin enjeksiyonunun ardından kesime kadar olan 7 gün boyunca 100 mg/kg/gün curcumin intragastrik gavaj yoluyla verildi. Cis + CAPE grubuna cisplatin enjeksiyonundan 24 saat önce başlanıp cisplatin enjeksiyonundan sonraki 7 gün boyunca, CAPE 10 µmol/kg/gün (i.p.) uygulandı. Bulgular:Çalışmamızda cisplatinin seminifer tübül germinal epitelindeki spermatogonyumlar harici diğer spermatogenik seri hücrelerinde, Sertoli hücrelerinde ve bağ dokuda hasara yol açtığını; bu hasarı bahsi geçen hücrelerdeNF-κB/p65, Caspas-3 ve 8-OHdG stoplazmik ekspresyonunu artırmak suretiyle gerçekleştirdiğini saptadık. Bununla beraber koruyucu ajan verilen tüm gruplarda bahsi geçen NF-κB/p65, Caspas-3 ve 8-OHdG'nin ekspresyonlarının azaldığı özellikle de amifostin verilen grupta en fazla azaldığını gözledik. Sonuç:Cisplatinin germinal epitelde ve Leydig hücresinde neden olduğu hasarı Amifostin, curcumin ve Cape adlı her üç antioksidan ajan önlemektedir. Ancak yalnızca Amifostin seminifer tübül epitel hücrelerinin membran bütünlüğünü de korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim:Cisplatin is an effective antineoplastic agents commonly used in the treatment of many types of cancers.One of the most important side effect of in use cisplatin on testis tissue damage is indicated as the cause of infertility.By increasing the formation of oxygen free radicals that of cisplatin in testicular tissue has been reported to cause damage through oxidative stress.Based on this basic idea of study known as the antioxidant properties of oxidative stress caused by the use of cisplatin in rats. Material and Method:In our study, the control rats, Cis, Cis + Amp, Cis + Cur, Cis + CAPE were divided into 5 groups (n = 6).No application was made outside of the control group. In our study, a single dose of cisplatin group ip way 5 mg / kg will be cisplatin. Starting 24 hours before the cisplatin injection Cisplatin + Amf group, for 7 days after intraperitoneal injection of cisplatin injection of amifostine apply. Cis+Cur, starting 24 hours before the cisplatin injection Curcumin set up to cut after the cisplatin injection orally for 7 days, curcumin (Sigma), DMSO dissolving, intragastric of the road. Cis + CAPE group was started 24 hours before cisplatin intraperitoneal injection injection of CAPE 10 µmol/kg/day, was administered for 7 days up to cut. Results:The cisplatin study spermatogonia in the seminiferous tubules of the germinal epithelium in other non-germ line cells, Sertoli cells and leads to damage to the connective tissue; we show cell damage in the NF-kB / p65, we found that t by Caspase-3 and 8-OHdG to increase the cytoplasmic expression.However, the all protective agents in, we found that the expression of NF-kB / p65, Caspase-3 and 8-ohdg especially amifostine reduced maximum decrease in the group. Conclusion:Leydig cells in the germinal epithelium and the damage caused by cisplatin, Amifostine prevents curcumin and CAPE.However only Amifostine protects the integrity of the membrane of the seminiferous tubule epithelial cells .