Yeterli/yetersiz keratinize mukoza genişliğinin periimplant klinik parametreler ve periimplant oluğu sıvısı TNF-α düzeylerine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effects of adequate/inadequate keratinized mucosa width on periimplant clinical parameters and periimplant crevicular fluid TNF-α levels
- Tez No: 473813
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada; periimplant klinik parametreler ve periimplant oluğu sıvısı (PİOS) Tümör Nekroz Faktör-α (TNF-α) düzeyleri değerlendirilerek, yeterli/yetersiz keratinize mukoza genişliği (KMG)' nin periimplant dokular üzerindeki klinik ve immünolojik etkileri araştırıldı. Çalışmaya 67 dental implant (Dİ) dahil edilirken, Dİ' ler mevcut KMG' lerine göre gruplara ayrıldı. Yetersiz KMG' ye sahip olan Dİ' ler, serbest dişeti grefti (SDG) veya idame grubuna dahil edilirken; yeterli KMG' ye sahip olan Dİ' ler kontrol grubunu oluşturdu. Klinik parametreler ve PİOS TNF-α düzeyleri; SDG grubunda başlangıç (2. Faz cerrahisi sonrası 1. ay), 2. ve 6. aylarda, diğer gruplarda başlangıç ve 6. ayda ölçüldü. Başlangıçta; periimplant cep derinliği (PİCD) ve KMG dışındaki klinik parametreler, SDG grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksek bulundu. 2. ayda; SDG grubunda başlangıca göre gözlenen belirgin düzeydeki klinik iyileşme 6. ayda devam ederek idame grubuna göre önemli düzeyde farklılık oluştururken, kontrollere göre önemli bir farklılık göstermedi. 6. ayda; SDG grubundaki tüm klinik parametrelerde (KMG hariç) azalma gözlenirken, diğer gruplarda sadece PİCD değeri önemli düzeyde azaldı. 6. ayda en yüksek KMG değeri SDG grubunda elde edildi. Başlangıçta, PİOS TNF-α düzeylerinde en yüksek değer SDG grubunda elde edilirken, diğer gruplar arasında önemli bir fark yoktu. 6. ayda; SDG grubundaki TNF-α düzeyleri diğer gruplara göre daha belirgin düzeyde azalmakla birlikte gruplar arasında önemli bir farklılık saptanmadı. Dİ' lerin uzun dönem başarısında KMG' nin gerekliliği tartışmalı olmasına rağmen; bu çalışmanın sonuçları KMG' nin periimplant sağlık üzerine yararlı etkileri olduğunu ve yetersiz KMG' nin artırılmasında SDG' nin ideal tedavi yaklaşımı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical and immunological effects of adequate/inadequate keratinized mucosa width (KMW) on periimplant tissues were investigated by evaluating periimplant clinical parameters and periimplant crevicular fluid (PİCF) Tumor Nekrozis Factor-α (TNF-α) levels. Sixty seven dental implants (DI) were included in this study and DI were grouped according to the present KMW. DI with inadequate KMW were the free gingival graft (FGG) group and the group without FGG (maintenance group), while DI with adequate KMW were the control group. Clinical parameters and PİCF TNF-α levels were measured at baseline (one month after Phase 2 surgery), 2 and 6 months following surgery in the FGG group and at baseline and 6 months in the other groups. Clinical parameters were significantly higher in the FGG group compared to other groups [except for pocket depth (PD) and KMW] at baseline. In the FGG group; significant clinical improvements compared to baseline were observed at 2th month and 6th month and these improvements were more evident than in the maintenance group, although no significant differences were found from controls. All clinical parameters decreased in the FGG group (except for KMW), while only PD decreased in other groups at the 6th month. Furthermore, 6th month KMW was higher in the FGG group than in the other groups. PİCF TNF-α levels were higher in the FGG group than in the other groups and there were no differences between controls and the maintenance group at baseline. PİCF TNF-α levels in the FGG group decreased more than the other groups, however no significant differences were found among the groups at the 6thmonth. Although the need for KMW remains controversial in the long-term success of dental implants, results of this study indicated that FGG is an ideal treatment approach and that adequate KMW has beneficial effects on periimplant health.