Investigation of protective effects of water extracts of turkish pollen against oxidative damage ınduced BY T-BHP
Sulu türk polen ekstraktinin T-BHP ile uyarilmiş oksidatif hasara karşi koruyucu etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 473818
  2. Yazar: KATİP KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polen çiçekli bitkilerden arılar tarafından toplanarak nektar ve arı salgıları ile karıştırılıp üretilen, fitokimyasallar bakımından zengin içeriğe sahip toz benzeri doğal bir arı ürünüdür. Bu doğal ürünün içeriğinde lipidler, karbohidratlar, proteinler, karotenoidler ve polifenoller gibi bileşikler bulunmaktadır. Polenin bileşimi toplandığı bölgenin iklimine ve coğrafik özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eski çağlardan beri insanoğlu poleni soğuk algınlığı, ülser ve anemi gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanmakta olup bu ürününün antioksidan özelliği içeriğindeki flavonoidlerden kaynaklanmaktadır. Araştırmalar sonucu elde edilmesi kolay ve akut oksidatif hasar çalışmaları için model hücre olarak eritrositler seçildi. Tersiyer bütil hidroperoksit (t-BHP) insan eritrosit hücrelerinde oksidatif hasara neden olan organik bir peroksittir. Sağlıklı bireylerden etik kurul onayı ile alınan kanlardan eritrosit hücreleri izole edildi. Elde edilen eritrosit paketi kontrol, sulu Türk polen ekstraktı, pozitif kontrol ve negatif kontrol olarak dört gruba ayrıldı. Eritrosit paketlerine öncelikle ekstrakt muamelesi ve ardından t-BHP muamelesi ile birlikte negatif kontrolde oluşacak olan hasara karşı sulu Türk poleninin koruyucu etkileri lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA), toplam oksidan kapasite (TOK), toplam antioksidan kapasite (TAK) ve süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktivitelerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pollen, collected by bees from flowering plants by mixing with nectar and bee secretions is a natural bee product which rich in phytochemicals. This natural product contains compounds such as lipids, carbohydrates, proteins, carotenoids and polyphenols. The pollen composition differs depending on the climate and geographical characteristics of the area in which it is collected. Since ancient times, mankind has been used in the treatment of many diseases such as pollen colds, ulcers and anemia, and it is known that the antioxidant properties of this product originate from the flavonoids in the contents. As a result of the investigations, erythrocytes were selected as model cells for easy and acute oxidative damage studies. Tert-butyl hydroperoxide (t-BHP) is an organic peroxide that causes oxidative damage in human erythrocyte cells. The erythrocyte cells were isolated from the blood obtained by the ethical committee approval from health individuals. The obtained erythrocyte package was divided into four groups as control, aqueous Turkish pollen extract, positive control and negative control group. Red blood cell package was made first extraction treatment and then t-BHP treatment which will occur in the negative control with damage to aqueous of Turkish pollen extracts protective effects of lipid peroxidation of the final product as malondialdehyde (MDA), total oxidant capacity (TOC), total antioxidant capacity (TAC) and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) enzyme activities.