Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) heterozigot farelerde yüksek yağlı diyetin bazı adipokinlerin gen ekspresyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of high fat diet on some adipokines gene expression in brain-derived neurotrophic factor (BDNF) heterozygous mice
- Tez No: 473822
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), enerji metabolizmasının merkezi kontrolünde görev alan bir nörotrofindir. BDNF ekspresyonunun az olduğu hayvanlarda hiperfaji, obezite ve diyabet görülmektedir. Yağ dokusu, salgıladığı adipokinler vasıtasıyla besin alımı, insülin direnci, inflamasyon gibi birçok fizyolojik olayda fonksiyon gösterir. Yağ kütlesinin arttığı durumlarda, adipokinlerin sentezinde değişiklikler meydana gelmekte ve bu da obeziteyle ilgili birçok komplikasyonu beraberinde getirmektedir. Periferde etkileri çok iyi bilinmeyen BDNF'nin yağ dokusunda sentezi olmakta ve reseptörü bulunmaktadır. Çalışmamızda bu proteinin standart ve yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde yağ dokusundan adipokin sentezine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı metabolik etkileri olduğundan subkutan ve viseral yağ dokularının her ikisinde de belirlenen adipokinlerin ekspresyonları araştırıldı. C57BL/6J ırkı wild tip ve BDNF (+/-) farelerden 4 grup oluşturuldu. Bu gruplar standart ve yüksek yağlı diyetle 4 ay boyunca beslendi. Beslenme periyodunun sonunda alınan serumlarda insülin, BDNF, leptin, rezistin, PAI-1 seviyeleri ELISA kitleriyle ölçüldü. Yağ dokularında ise leptin, rezistin, adiponektin ve PAI-1 gen ekspresyonlarına bakıldı. Serum leptin, insülin seviyeleri yüksek yağlı ve standart diyetle beslenen BDNF (+/-) gruplarında yüksek, adiponektin seviyeleri ise bu gruplarda düşük bulundu. Serum rezistin seviyeleri yüksek yağlı diyetle beslenen gruplarda yüksek bulundu. Epididimal yağ dokusunda leptin ve PAI-1 ekspresyonları kontrole göre yüksek, rezistin ekspresyonu ise düşük bulundu. Adiponektin ekspresyonu yüksek yağlı diyetle beslenen BDNF(+/-) grubunda düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
BDNF is a neurotrophin involved in the central control of energy metabolism. In animals with low BDNF expression, hyperphagia, obesity and diabetes are observed. Adipose tissue functions in many physiological events such as food intake, insulin resistance, and inflammation through secreted adipokines. When fat mass increases, synthesis of adipokines changes, which leading to many complications with obesity. BDNF, whose effects are not known at the periphery, is also synthesized in fat tissue and has its receptor. In our study, we aimed to investigate effect of this protein on adipokine synthesis of adipose tissue in mice fed with standard and high fat diets. Because of their different metabolic effects, the expression of adipokines identified in both subcutaneous and visceral fat tissues was investigated. Four groups were generated by C57BL/6J wild type and BDNF (+/-) mice . These groups were fed on standard and high fat diets for 4 months. Insulin, BDNF, leptin, resistin, PAI-1 levels were measured by ELISA kits at the end of the feeding period. Leptin, resistin, adiponectin and PAI-1 gene expressions were measured in adipose tissues. Serum leptin, insulin levels were high in the BDNF (+/-) group fed with high fat and standard diet, and adiponectin levels were low in these groups. Serum resistin levels were higher in the groups fed the high fat diet. Leptin and PAI-1 expressions were higher and resistin expression was lower than control in epididymal adipose tissue. Adiponectin expression was found to be low in the BDNF (+/-) group fed on a high fat diet.