Düşük tehdidi olan ve olmayan gebelerde belirsizliğe tahammülsüzlüğün psikolojik iyi oluş hali üzerine etkisi
The impact of intolerance of uncertainty on psychological well-being in pregnant women who have and don't have risk of miscarriage
  1. Tez No: 473839
  2. Yazar: SEHER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırma düşük tehdidi olan ve olmayan gebelerde belirsizliğe tahammülsüzlüğün psikolojik iyi oluş hali üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma vaka-kontrol çalışması olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü gebe polikliniklerine 15 Ocak 2017-15 Nisan 2017 tarihleri arasında başvuran gebelik haftası 20 ve altında olan gebeler oluşturmuştur. Örneklemi ise 171 düşük riski olan gebe ve 171 düşük riski olmayan gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan Katılımcı Tanıtım Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği Formu kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t testi, one way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Bonferroni testi, kolerasyon analizi ve Cronbach Alfa güvenirlik analiz testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to determine the impact of intolerance of uncertainty on psychological well-being in pregnant women who have and don't have risk of miscarriage. Material and Method: The research was planned as a case-control study. The universe of the research consisted of pregnant women who applied to the Malatya State Hospital Campus Beydağı obstetric polyclinic between 15 January 2017 and 15 April 2017 and whose gestational week was between 1-20. The sampling, on the other hand, consisted of 171 pregnant women who had risk of miscarriage in research group and 171 pregnant women who didn't have risk of miscarriage in control group. The Participant Description Form, Intolerance of Uncertainty Scale and Psychological Well- Being Scale, were used in the data collection. The data were evaluated using the descriptive statistics, t test in independent groups, ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Bonferroni test, Correlation test and Cronbach's Alpha reliability analysis test.