Tip-2 diyabetli hastalarda fiziksel aktivitenin metabolik kontrol değişkenleri üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effect of physical activity on the variables of metabolic control in TYPE 2 diabetic patients
- Tez No: 473881
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Tip 2 diyabetli hastalarda fiziksel aktivitenin metabolik kontrol değişkenler üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma 4 Ekim 2016 – 4 Ocak 2017 tarihleri arasında Osmaniye Devlet Hastanesi dahiliye kliniğine başvuru yapan 72 kadın 42 erkek toplam 114 Tip 2 diyabetli bireylerin katılımı ile yapılmıştır. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, sağlık öyküsü, diyabete ilişkin özellikler ve fiziksel aktivite (FA) ile ilgili sorulara anket formu ile ulaşılmıştır. Metabolik değişken bulguları hastane sisteminde bulunan hastalarının laboratuar sonuçlarından temin edilmiştir. Geriye kalan açlık kan şekeri (AKŞ), tokluk kan şekeri ve kan basıncı (tansiyon) verilerine hemşire gözlem kayıtlarında ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 57,57 ± 11,53 olarak elde edilmiştir. Yine çalışmada elde edilen bulgulardan diyabet süresinin 9,89 ± 6,22 yıl olduğu ve il merkezinde yaşama oranının %51,8 ile ilk sırada yer aldığı görülmüştür. Kronik hastalıklardan hipertansiyon (HT) %47,4 oranı ile en fazla görülen hastalıktır. Toplam egzersiz düzey ortalamasının 40,93 olduğu ve en çok tercih edilen egzersizin ise 25,99 ile hafif düzeyde egzersiz davranışı olduğu bulunmuştur. High Density Lipoprotein (HDL) ile toplam egzersiz davranışı arasında %35,5 pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,013
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of physical activity on metabolic control variables in patients with Type 2 diabetes. The study was conducted with the participation of 114 type 2 diabetic individuals from 72 women and 42 men who applied to the internal medicine clinic of Osmaniye State Hospital between 4 October 2016 - 4 January 2017. Questions about socio-demographic characteristics, health story, diabetic characteristics and physical activity (FA) of the patients were reached by questionnaire. Metabolic variable findings were obtained from the laboratory results of patients in the hospital system. The remaining fasting blood sugar (STD), satiety blood glucose and blood pressure (blood pressure) data were obtained in nurse observation records. The average age of the subjects participating in the study was 57,57 ± 11,53. It was also observed that the duration of diabetes was found to be 9,89 ± 6,22 years and the rate of living in province center was the first with 51,8%. Hypertension (HT) from chronic diseases is the most common disease with a rate of 47.4%. The total exercise level average was found to be 40.93 and the most preferred exercise was found to be mild exercise behavior with 25.99. There was a significant correlation between High Density Lipoprotein (HDL) and total exercise behavior by 35.5% (p = 0,013