Hipertansiyonlu hastalarda tedaviye uyum ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of compliance to treatment and factors affecting the treatment in patients with hypertension
- Tez No: 473887
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, hipertansiyonlu hastalarda tedaviye uyum ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırma Batman Bölge Devlet Hastanesinde 1 Temmuz 2016 ve 31 Eylül 2016 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini tedavi ya da kontrol için başvuran ve çalışmaya katılma kriterlerini sağlayan 285 birey oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Sosyo-demografik Frorm, Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ) ve Hill Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği (HBHTUÖ) kullanıldı. Araştırmanın uygulanması için etik kurul izni ve Batman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği yazılı izni ve araştırmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş onam alındı. Araştırmaya katılan hastaların %84,6'sının 50 yaşından büyük, %56,1i'nin kadın, %65,9'nun beden kitle indeksinin 25 ve üzeri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptor and cross-sectional study was to examine the compliance to treatment and factors affecting the treatment in the patients with hypertension. The study was conducted in Batman State Hospital between 1 July and 31 September 2016. Two hundred and eighty-five patients, who were admitted to the hospital for treatment or check-up, were included in the study. The Socio-demographic Form, Revised-Illness Perception Questionnaire (IPQ-R), and Hill Bone Hypertension Treatment Compliance Scale (HBHTCS) were used to collect data. The written permission was obtained from ethical committee and the General Secretary of Public Hospital Associations in Batman, and informed consent were obtained from the patients. Of the patients, 84.6% were aged >50 years and 56.1% were women. The body mass index (BMI) was ≥25 in 65.9% of them.