Kronik boyun ağrılı hastalarda fasyal tedavinin etkinliğinin araştırılması
Search of the effectiveness of facial treatment in patients with chronic neck pain
- Tez No: 473893
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamız, nörolojik defisiti olmayan kronik boyun ağrılı (KBA) hastalarda fasyal tedavinin etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya kronik boyun ağrısı olan 52 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele yöntemle klasik fizyoterapi ve fasyal tedavi grubu olarak iki gruba ayrıldı. Her grupta 26 birey yer aldı. Fasyal tedavi grubuna, klasik fizyoterapi (yüzeyel sıcaklık-hotpack, TENS ve egzersiz) uygulamasına ek olarak, 5 seans fasyal mobilizasyon tedavi protokolü (unwinding protokolü) uygulandı. Bu tedavi protokolünde fasya servikalis superficialis, fasya coli superficialis için 2 boyutlu uygulama, fasya servikalis media, fasya servikalis profunda, fasya klavipectoralis, atlanto- occipital bağlantısına yönelik teknikler ve ligamentum suspensorium gevşetme yer aldı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı (Vizüel Ağrı Skalası-VAS), derin boyun fleksörleri kas kuvvet ve enduransı (Basınç Biofeedback), özür durumu (Boyun Ağrı ve Özür Göstergesi), emosyonel durum (Beck Depresyon Skalası-BDS) ve hareket korkusu (Tampa Kinezyofobi Skalası-TKS) açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study is planned to investigate the efficiency of facial treatment in patients with chronic neck pain who don't have neurological deficit. 52 patients with chronic neck pain are included into the study. Patients are divided to two groups randomly as classical physiotherapy and fascial treatment. Each group had 26 people. Fascial treatment group was applied 5 sessions of facial mobilization treatment protocol in addition to the classic physiotherapy (hotpack, TENS and exercise). In this protocol of treatment, unwinding protocol, fascial cervical superficialis, two-dimensional application of both palms in the region of the fascial coli superficialis, fascial cervical media, fascial cervical profunda, fascial clavipectoralis, some techniques directed to the atlanto- occipital connection and ligamentum suspensorium relaxation are involved. All patients are evaluated before and after the treatment in terms of pain (visual pain scale- VPS), deep neck flexors muscle strength and endurance (Pressure Biofeedback), disability (Neck Pain and Deficiency Indicator), emotional state (Beck Depression Scale- BDS) and fear of motion (Tampa Kinesophobia Scale- TKS).