Cerrahi girişim öncesi oral karbonhidrat solüsyonu vermenin insülin direncine ve hasta konforuna etkisi
The effect of preoperative oral carbonhydrate administration on insulin resistance and comfort level in patient undergoing surgery
  1. Tez No: 473915
  2. Yazar: EMİNE ÖNALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. IŞIL IŞIK ANDSOY, PROF. DR. ÖMER FAİK ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma elektif laparoskopik kolesistektomi (LK) planlanan hastalarda cerrahi girişim öncesi oral karbonhidrat solüsyonu (OKS) uygulamasının cerrahi girişim sonrası insülin direncine ve hasta konforuna etkisini incelemek amacıyla prospektif randomize kontrollü yapıldı. Hastalar OKS ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba 1:1 oranında randomize edildi. Her grupta 25 kişi olmak üzere çalışmaya toplam 50 hasta alındı. OKS grubuna cerrahi girişimden önceki gece 800 mL, cerrahi girişimden 2 saat önce ise 400 mL OKS solüsyonü içirildi. Kontrol grubuna gece yarısından sonra yiyecek ve içecek verilmedi. Glukoz ve insülin düzeyleri başlangıçta, cerrahi girişimden iki saat önce, cerrahi girişimin birinci ve üçüncü saatinde ölçüldü. İnsülin direnci HOMA-IR metodu ile değerlendirildi. Hastaların konfor düzeyi Genel Konfor Ölçeği ve Görsel Kıyaslama Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma grupları arasında yaş (ortanca: 53 vs. 54, p = 0.425) ve cinsiyet dağılımı (kadın: %80 vs %68, p = 0.333) bakımından bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
This study was a prospective randomized controlled study to evaluate the effect of oral carbohydrate solution (OCH) before surgical intervention on insulin resistance and patient comfort after surgical intervention in patients undergoing elective laparoscopic cholecystectomy (LK). A total of 50 patients were included in this study with 25 in each group. Patients were randomly assigned to OCH or control group in a 1:1 fashion. OCH group received 800 mL and 400 mL OCH solution at midnight the night before surgery and 2 hour before surgery, respectively. Control group did not eat and drink after midnight the night before surgery. Glucose and insulin level were measured at baseline, 2 hours before surgery and at 1st and 3rd hour of surgery. Insulin resistance was assessed by homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR). Visual Analog Scale (VAS) and General Comfort Scale (GCS) were used to assess postoperative patients comfort level. There was no significant difference in age (median 53 vs. 54, p = 0.425) and gender distribution (female: %80 vs. 68%, p = 0.333) between study groups.