Planlı cerrahi girişim öncesi iki saate kadar oral su ve bal alımının cerrahi girişim sonrası bulantı kusma üzerine etkisi
The effect of oral honey and water up to two hours before surgery on postoperative nausea and vomiting
  1. Tez No: 542470
  2. Yazar: OYA GÜMÜŞKAYA BRADLEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ameliyat sonrası bulantı ve kusma (ASBK) günümüzde halen bir komplikasyon olarak varlığını sürdürmektedir. Ameliyat öncesi oral karbonhidrat solüsyonu verilmesinin ASBK üzerine etkisine ilişkin literatürde orta düzey kanıtlar elde edilmiştir. Doğal bir karbonhidrat kaynağı olan balın, antioksidatif bir etki oluşturarak mide mukozasını koruduğu belirtilmektedir. Amaç: Bu bilgiler ışığında çalışma, ameliyat öncesi 2 saate kadar hastalara oral ballı su verilmesinin, ASBK üzerine etkisinin araştırılması amacı ile randomize kontrollü deneysel araştırma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Örneklemi, tiroidektomi (deney;35, kontrol;37) ve laparoskopik kolesistektomi (deney;33, kontrol;37) planlanan, toplam 142 hasta oluşturdu. Deney grubuna, ameliyattan 2 saat öncesine kadar bir kez 100 ml ılık su ve 60 gram doğal bal karışımı verildi, tüm hastalar ameliyat sonrası 6 saat boyunca ASBK açısından Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme Ölçeği ve GAÖ ile izlendi.
Özet (Çeviri)
Postoperative nausea and vomiting (PONV) remains current as a complication and moderate evidence is available regarding the impact of preoperative oral carbohydrate-fluid administration on PONV. Honey, a natural source of carbohydrates, has an antioxidative effect and protects the gastric mucosa. Aim: To investigate the effect of oral honey and water for up to 2 hours preoperatively on PONV. Methods: A total of 142 elective thyroidectomy (experiment:35; control:37) and laparoscopic cholecystectomy (experiment:33; control: 37) patients were included. The experiment group was administered a 60 grams honey and 100 ml water mixture up to 2 hours preoperatively. The patients were monitored postoperative 0-6 hours using Rhodes Index of Nausea-Vomiting-Retching (R-INVR) and visual analog scale (VAS). Results: The groups had similar distribution regarding age, gender, education, body mass index (BMI), smoking status, history of PONV and motion sickness (MS) (p>0.05).