Koroner arter bypass greft ameliyatından önce hastalara verilen oral karbonhidrat solüsyonunun ameliyat sonrası bulantı-kusma, açlık, susuzluk hissi, fizyolojik parametreler ve ıyileşme üzerine etkilerinin incelenmesi: Plasebo gruplu randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effects of oral carbohydrate solution given to patients before coronary artery bypass graft surgery on postoperative nausea-vomiting, hunger, thirst, physiological parameters and recovery: A randomized controlled study with placebo group
  1. Tez No: 890665
  2. Yazar: YASEMİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Koroner arter bypass greft cerrahi öncesi hastalara verilen oral karbonhidrat solüsyonunun ameliyat sonrası dönemde bulantı-kusma, açlık, susuzluk hissi, fizyolojik parametreler ve iyileşmeye etkisini ölçmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma plasebo gruplu, randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mart 2024- Ağustos 2024 tarihlerinde toplandı. Araştırma 120 (40 girişim, 40 kontrol, 40 plasebo) koroner arter bypass greft operasyonu geçiren hasta ile yürütüldü. Veriler hasta bilgi formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi, Görsel Kıyaslama Ölçeği, postoperatif 24 saatte aldığı antiemetik ilaç sayısı ve saati formu, fizyolojik parametreler ve kan glukozu takip formu kullanılarak toplanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smimov, One-way ANOVA testi analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was performed to measure the effect of oral carbohydrate solution given to patients before coronary artery bypass graft surgery on nausea-vomiting, hunger, thirst, physiological parameters and recovery in the postoperative period. Materials and Methods: The research was conducted using a randomized controlled experimental research model with a placebo group. The data of the study were collected at the University of Health Sciences Van Training and Research Hospital between March 2024 and August 2024. The study was conducted with 120 (40 intervention, 40 control, 40 placebo) patients who underwent coronary artery bypass graft surgery. Data were collected using the patient information form, Postoperative Recovery Index, Visual Comparison Scale, number and time of antiemetic medication taken in the postoperative 24 hours form, physiological parameters and blood glucose monitoring form. In evaluating the data; frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Kolmogorov-Smimov, One-way ANOVA test analysis were used.