Cerrahi girişim geçiren hastaların yakınlarının bekleme alanındaki gereksinimlerinin ve beklentilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the needs and expectations of the relatives of the patients WHO undergoing surgical intervention in the waiting area
  1. Tez No: 473917
  2. Yazar: NURCAN İNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, cerrahi girişim geçiren hastaların yakınlarının bekleme alanındaki gereksinimlerinin ve beklentilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini 16.05.2016-23.07.2016 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ameliyathanesinde cerrahi girişim geçiren hastaların yakınları oluşturdu. Araştırmanın örneklemine araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 300 hasta yakını alındı. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile anket kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; Statistical Package for the Social Sciences 22.0 (SPSS 22.0) paket programı, sayı, yüzde ve ki-kare testi kullanıldı. Araştırmada hasta yakınlarının %83.3'ünün cerrahi girişim geçiren hastanın birinci derece yakını olduğu, %94.7'sinin hastasına yapılacak ameliyat hakkında bilgi sahibi olduğu, %80.7'sine ameliyat sırasında hastasının durumuna ilişkin bilgi verilmediği belirlendi. Hasta yakınlarının çoğunluğunun bekleme alanının sandalye sayısını, aydınlatmasını, ısısını ve bilgilendirme ekranının boyutunu yeterli bulduğu belirlendi. Hasta yakınlarının %29.2'si bekleme alanının daha konforlu olması, %25.4'ü daha fazla bilgi verilmesi, %20'si yiyecek-içecek hizmeti sunulması ve %9.7'si bilgilendirme broşürü bulundurulması gibi beklentilerinde bulundu. Çalışmada hasta yakınlarının sosyo-demografik özellikleri ile bekleme alanına yönelik beklentileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak hasta yakınlarının çoğunluğunun ameliyat sırasında bilgilendirme gereksinimi ve bekleme alanına yönelik beklentilerinin olduğu saptandı. Bu doğrultuda ameliyathane bekleme alanlarının hasta yakınlarını fizyolojik, psikoloik, çevresel, sosyal ve kültürel yönden rahatlatacak, gereksinim ve beklentilerini karşılayacak nitelikte olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional and descriptive study conducted to assess the needs and expectations of the relatives of the patients undergoing surgical intervention about the waiting areas. The study population included the relatives of the patients undergoing surgical intervention in Karabük University Karabük Training and Research Hospital operating room between 16.05.2016- 23.07.2016. Three hundred patient relatives meeting the inclusion criteria were included in the study population. Data was collected by the investigator via face-to-face meetings using questionnaires. Statistical Package for the Social Sciences 22.0 (SPSS 22.0) software package, number, percent, and chi-square test were used for the assessment of the data. In the study, 83% of the patient relatives were first-degree relatives of the patient undergoing surgical intervention, 94.7% had information about the surgery to be performed, 80.7% were not informed about the condition of the patient during surgery. The majority of the patient relatives determined the number of the chairs, lighting, heat and information screen in the waiting area sufficient. In the study, 29.2% of the patient relatives suggested the waiting area should be more comfortable, 25.4% suggested there should be more information flow, 20% suggested food-beverage services and 9.7% suggested informative leaflets should be available. The study did not reveal any significant correlation between the socio-demographic characteristics of the patient relatives and their expectations about the waiting area (p>0.05). Thus, the majority of the the patient relatives were found to expect that they should be informed during surgery and to have expectations about the waiting areas. In conclusion, the waiting areas of the operating rooms are recommended to have comforting properties for patient relatives in physiological, psychological, environmental, social and cultural aspects and provide their needs and expectations.