Preparation and identification of perlite filled polypropylene composites
Perlit katkılı polipropilen kompozit eldesi ve incelenmesi
- Tez No: 47392
- Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN DİNÇER, Y.DOÇ.DR. GÜLSU AKIN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
öz PERLİT DOLGULU POLÎPROPİLEN KOMPOZÎTLERİNİN HAZIRLANMASI VE TAYİNİ TANRISINIBİLİR, Serhan Master Tezi, Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Teoman Tinçer Ortak Tez Yöneticisi : Y ; Doç. Dr. Gülsu Akm Öktem Haziran 1995, 51 sayfa Bu tez perlit dolgulu polipropilen ( PP ) kompozitlerini içerir. Tezin amacı dört değişik perlit ağırlığı içeren kompozitlerin mekanik ve fiziksel özelliklerini incelemektir. Kompozitler Brabender Plasti - Corder ' da hazırlanmıştır. Mekanik özellikler, gerilim - germim eğrileri, kopmadaki germim ve gerilim, Young Modülü ve darbe direnciyle incelenmiş ve tartışılmıştır. Isıl özellikler ve kompozitlerin kırılma yüzeyleri, diferansiyel taramalı kalorimetre ( DSC ) ve taramalı elektron mikroskobu ( SEM ) ile incelenmiştir. İnorganik dolgu maddeleri ile polimerler arasındaki yapışma genellikle zayıftır, bu yüzden yapışmayı arttırmak için polimere dört değişik dozda gama ışını uygulanmıştır. Perlit konsentrasyonunun ve radyasyon dozunun mekanik, ısıl ve morfolojik özellikler üstündeki etkisi incelenmiştir. Kopmadaki gerinim ve gerilim değerlerinin perlit ağırlığı ve ışın dozu arttıkça genel olarak düştüğü gözlenmiştir. Bununla birlikte 2.5 Mrad ışın verilmiş %15 perlit katkılı kompozitte kopma geriliminde ufak bir artış sağlanmıştır, bu da polimerle dolgu malzemesi arasındaki yapışmanın diğer kompozitlere nazaran daha iyi olduğunu göstermektedir.% 50 perlit katkılı 10 Mrad ışın verilmiş kompozit dışındaki bütün kompozitlerde 1 Mrad ışın dozundan sonra Young modülünde yükselme gözlenmiştir. Ayrıca 5 Mrad radyasyon dozuna kadar çapraz bağlanmanın, daha sonra ise zincir ayrılmasının baskın mekanizmalar olduğu gözlenmiştir. Darbe direnci dolgu malzemesi ağırlığı ve ışın dozu arttıkça düşmüştür bu da kompozitlerin gittikçe daha kırılgan olduğunu göstermektedir. Bozunma ve dolgu malzemesi parçacıkları tarafından oluşturulan kristellenmeyi engelleyen düzensiz bölgelerden dolayı kompozitlerin erime sıcaklıkları radyasyon dozu arttıkça düşmüştür. Anahtar Kelimeler : Perlit - Polipropilen Kompozitleri, Gama Işını, mekanik, ısıl ve morfolojik özellikler, bozunma. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREPARATION AND IDENTIFICATION OF PERLİTE FILLED POLYPROPYLENE COMPOSITES TANRISINIBİLÎR, Serhan Master Thesis..Department of Polymer Science «nd Technology Supervisor : Prof. Dr. Teoman TÎNÇER Co - Supervisor : Assist. Prof.Gülsu AKIN ÖKTEM June 1995,51 pages This thesis studies the perlite filled polypropylene ( PP ) composites. The aim of work is to evaluate the mechanical and physical properties of composites. Four different concentration of perlite were studied. The composites were prepared by melt mixing in Brabender Torque Rheometer. The mechanical tests were discussed in terms of stress-strain curves »strain and stress at break, Young ' s Modulus and impact strength. The thermal properties were studied by Differential Scanning Calorimetry (DSC). The fracture surfaces of some composites were investigated by Scanning Electron Microscope ( SEM ). The adhesion is usually poor between inorganic fillers and polymers so to increase interfacial strength, gamma radiation was used on the polymer at four different doses in this work. The influences of perlite concentration and doses of irradiation on mechanical, thermal and morphological properties were examined. It was observed that strain and stress at break of composites decreased with perlite concentration and the dose of irradiation in general. However in mthe 2.5 Mrad irradiated 15 % perlite composite stress at break slightly improved which means that the adhesion between filler and matrix is better compared to others. Young ' s Modulus of composites in all filler compositions increased after 1 Mrad of irradiation except for 50 % filled 10 Mrad irradiated composite. It was also observed that crosslinking was the predominant mechanism for PP matrix until 5 Mrad of irradiation, then chain scission became predominant The Impact strength decreased as the amount of filler and the radiation dose increased which means that composites became more brittle. Melting temperatures of composites decreased with the dose of irradiation due to degradation and discontinuous space formed by the filler particles for crystallization. Keywords : Perlite - Polypropylene composites, gamma radiation, mechanical, thermal and morphological properties, degradation. IV