Otizm spektrum bozukluğu tanısı konulan çocuklarda uyku ve beslenme sorunları
Sleep and nutrition problems in children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 473946
  2. Yazar: EMİNE TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, OSB tanısı konulan çocuklarda uyku ve beslenme sorunları ve bu sorunların gastrointestinal sistem belirtileri, otizm şiddeti, vücut kitle indeksi, annenin anksiyete ve depresyon düzeyi, annenin yaşam kalitesi ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya HÜTF Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda OSB tanısı konulan, 2-6 yaş arası, 54 çocuk (6 kız, 48 erkek) dahil edilmiştir. Hastalar DSM 5 kriterlerine göre OSB tanı geçerliliği açısından sorgulanmış ve Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği kullanılarak otizm şiddeti belirlenmiştir. Hastaların uyku sorunları Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Ölçeği, beslenme sorunları Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği, hastaların annlerinin anksiyete düzeyi Beck Anksiyete Ölçeği, depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği ve yaşam kalitesi Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi-Ebeveyn sürümü kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda; yapılan istatistiksel analizlerde, OSB'li çocuklarda uyku sorunları annenin anksiyete ve depresyon düzeyi ile pozitif yönde, annenin yaşam kalitesi ile negatif yönde ilişkili olduğu, gastrointestinal sistem belirtileri ile ilişkisinin olmadığı bulunmuştur. Beslenme sorunlarının ise otizm şiddeti, annenin depresyon düzeyi ile pozitif yönde ilişkili olduğu, vücut kitle indeksi ile ilişkisinin olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, fiziksel ve ruhsal gelişim için temel gereksinim olan uyku ve beslenme, bu alandaki sorunlar için riskli grup olan OSB'li çocuklarda klinisyenler tarafından sorgulanmalıdır. OSB'li çocuklara yaşam boyu bakım veren ebeveylerin ruh sağlığı ve yaşam kalitesi, öncelikle birey olarak ebevynler için ve sonrasında çocuklara uygun bakım ve destek verebilmeleri, darvanış sorunlarının sık görüldüğü bu çocukları uygun ele alabilmeleri için önemli ve değerlendirilmesi gereken bir alandır. OSB'de görülen uyku ve beslenme sorunlarının daha iyi anlaşılması için bu konuda yapılacak ve etyopatogeneze ışık tutacak daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır. Bundan sonraki benzer çalışmalarda daha geniş örneklem gruplarıyla ve uyku ve beslenme sorunlarına eşlik edebilecek psikiyatrik veya fiziksel durumlara yönelik daha ayrıntılı incelemeler yapılmasına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study autistic children's sleep and nutrition problems and associated gastrointestinal system symptoms, autistic symptom severity, body mass index, mothers' anxiety, depression levels and quality of life has been investigated. 54 children (6 female, 48 male) ages between 2-6 diagnosed with ASD in Hacettepe University Medical Faculty Child and Adolescent Psychiatry Department were included in the study. Patients were assessed with Diagnostic and Statistical Manuel-V (DSM-V) in regard to ASD diagnostic validity. Symptom severity were determined with Childhood Autism Rating Scale. Patients' sleep problems were assessed with Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ), nutrition problems with Brief Autism Mealtime Behaviour Inventory (BAMBI). Anxiety levels in mothers' were assessed with Beck Anxiety Scale, depression level with Beck Depression Scale and life quality with Quality of Life in Autism Questionnaire- Parent Version. Statistical analyses which are conducted after these assesments revealed sleep problems in children have positive correlation with depressive symptom levels and negative correlation with quality of life in mothers, yet no correlation with gastrointestinal system symptoms. Nutrition problems are found to have positive correlation with autistic symptom severity and mothers' depression levels. No correlation has found with body mass index. In conclusion, sleep and nutrition are essential needs for physical and mental development, and should be questioned by clinicians especially in autistic children who are at risk in these domains. Parents are lifelong caregivers for autistic children, therefore parents' mental health and quality of life are important issues to help parents to give sufficient care and support for their autistic children. Further studies are needed for better understanding of the sleep and nutrition problems in ASD. Subsequent studies with larger sample sizes and further investigation about possible psychiatric and physical conditions accompanying sleep and nutrition problems are needed in this field.