Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların kliniği ile ebeveynlerinin kronotip özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the clinic of children diagnosed with autism spectrum disorder and the chronotype characteristics of their parents
  1. Tez No: 792175
  2. Yazar: MEHMET EMRE GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT NASIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, otizm tanılı çocukların otizm semptomlarının şiddeti ile ebeveynlerinin uyku kalitesi ve kronotip özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya, Temmuz 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde otizm tanısı ile takip edilmekte olan veya ilk kez otizm tanısı konulan olgular ve ebeveynleri dahil edilmiş olup olguların otizm tanısı DSM-5 tanı kriterlerine göre konulmuştur. Otizm tanılı çocukların sosyodemografik özelliklerini saptamak için sosyodemografik veri formu kullanılmış olup otizm semptomlarının şiddetini değerlendirmek için Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği ve Otizm Davranış Kontrol Listesi kullanılmıştır. Ebeveynlerin uyku kalitesinin değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, kronotip özelliklerini değerlendirmek için Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ) kullanılmıştır. Bu çalışmada, 88 anne ve 83 baba MEQ ölçeğini tamamlamıştır. MEQ ölçeği kullanılarak yapılan değerlendirmeye göre, annelerin kronotip özelliklerine göre dağılımı şu şekildedir: %4,5'i akşamcıl tipe yakın, %52,3'ü ara tip, %39,8'i sabahçıl tipe yakın ve %3,4'ü kesinlikle sabahçıl olarak sınıflandırılmıştır. Buna karşılık, babaların kronotip özelliklerine göre dağılımı şu şekildedir: %1,2'si kesinlikle akşamcıl, %3,6'sı akşamcıl tipe yakın, %59'u ara tip, %31,3'ü sabahçıl tipe yakın ve %4,8'i kesinlikle sabahçıl olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the severity of autism symptoms in children diagnosed with autism and the sleep quality and chronotype characteristics of their parents was investigated. The study included cases with autism diagnosis followed up or newly diagnosed with autism at the Child and Adolescent Mental Health and Diseases Department of the Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between July 2022 and January 2023, as well as their parents. The autism diagnosis of the cases was made according to the DSM-5 diagnostic criteria. A socio-demographic data form was used to determine the socio-demographic characteristics of children with autism, and the Childhood Autism Rating Scale and Autism Behavior Checklist were used to evaluate the severity of autism symptoms. The Pittsburgh Sleep Quality Index was used to assess parents' sleep quality, and the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) was used to assess chronotype characteristics. In this study, 88 mothers and 83 fathers completed the MEQ scale. According to the evaluation made using the MEQ scale, the distribution of mothers according to their chronotype characteristics is as follows: 4.5% were close to the evening type, 52.3% were intermediate type, 39.8% were close to the morning type and 3.4% were definitely morning types. In contrast, the distribution of fathers according to their chronotype characteristics is as follows: 1.2% were definitely evening types, 3.6% were close to the evening type, 59% were intermediate type, 31.3% were close to the morning type and 4.8% were definitely morning types.