Horizontal şaşılıklarda ekstraoküler kas yerleşiminin ve gözün aksiyel uzunluğunun cerrahi başarıya etkisi
The influence of axial length and of extraocular muscle i̇nsertion on the surgical success in patients with horizontal strabismus
  1. Tez No: 473971
  2. Yazar: MADINA FARZIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TAYLAN ŞEKEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. KADRİYE ERKAN TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada amacımız göze ait biyometrik özellikler ve ekstraoküler kas konfigürasyonunun horizontal şaşılık cerrahisi başarısındaki etkisini değerlendirmektir. Kliniğimizin Şaşılık Birimi'nde horizontal şaşılık nedeni ile cerrahi tedavi uygulanan 87 hasta çalışma kapsamına alındı. Şaşılık cerrahisi yapılan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası üçüncü ayda yapılan oftalmolojik, ortoptik ve biyometrik muayene bulguları kaydedildi. Rutin muayeneye ek olarak aksiyel uzunluk ve keratometri parametreleri değerlendirildi. Ameliyat esnasında limbus – iç ve dış kas insersiyosu üst (a), orta (b) ve alt (c) mesafesi olarak kaydedildi. Kasın insersiyo genişliği (d) kaydedildi. Kasın yönlenimi oblik/düz olarak kaydedildi. Cerrahi sırasında hastaların yaş ortalaması 7,79±7,43 (1,0-38,0) yıldı. Hastalar esotropya, ekzotropya ve infantil esotropya olarak üç gruba ayrıldı. Ameliyat sonrası esotropya (ET) için yakın ve uzak kaymanın 10 prizm diyoptri (pd) ET ve altında olması; ekzotropya (XT) için yakın ve uzak kaymanın 10 pd ET ve XT altında olması - başarılı; yakın veya uzak kaymanın birinin 10 pd ve altında olması - kısmi başarılı; 10 pd üzerinde olması başarısızlık belirlendi. Cerrahi başarı incelendiğinde 41 (%47,1) hastanın cerrahisi başarılı, 33 (37,9%) hastada kısmi başarılı, 13 hastada (%14,9) başarısızdı. Kırma kusuru tipi, kayma tipi, füzyon ve stereopsis varlığı ile cerrahi başarı arasında ilişki saptanmadı (p=0,403; p = 0,183; p=0,316; p=0,259). İç rektus insersiyosunun ('a', 'b', 'c') limbusa olan mesafesi ve ('d') genişliği, arttıkça cerrahi başarı oranının arttığı saptanmıştır (p=0,058; p=0,026; p=0,019; p=0,058). Aksiyel uzunluk miktarı, yakın kayma miktarı arttıkça cerrahi başarı oranının azaldığı saptanmıştır (p=0,031; p=0,021). Sonuç olarak, aksiyel uzunluğun ve ekstraoküler kas anatomisinin, horizontal şaşılıklarda cerrahi başarıyı etkileyen faktörler arasında bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the biometric properties of the eye and the effect of extraocular muscle configuration on the success of horizontal strabismus surgery. Eighty-seven patients who underwent surgical treatment for horizontal strabismus were included in our study. Ophthalmologic, orthoptic and biometric examination findings were recorded preoperatively and postoperatively in the third month of patients who underwent strabismus surgery. In addition to routine examination, axial length and keratometry parameters were evaluated. During the operation, limbus - medial and lateral muscle insertion were recorded as upper (a), middle (b) and lower (c) distances. The muscle insertion width (d) was recorded. Muscle alignment was recorded as either oblique or flat according to its orientation throughout the orbit till its insertion. At the time of surgery, the mean age of the patients was 7.79±7.43 (1.0-38.0). The patients were divided into three groups as esotropia, exotropia and infantile esotropia. The patients were divided into the success group (postoperative deviation ≤10 pd ET for esotropia; ≤10 pd ET to ≤10 pd XT for exotropia); partial success (one of the near- or far-deviation was 10 pd ET for esotropia and >10 pd XT for exotropia). Surgery was successful in 41 (47.1%) patients, 33 (37.9%) were partially successful and 13 (4%) were unsuccessful. There was no relationship between refractive error, deviation type, fusion and stereopsis presence and surgical success (p=0,403; p=0,183; p=0,316; p=0,259). The distance from the limbus, ('d') width of the internal rectus insertion ('a', 'b', 'c') was found to be positively correlated with surgical success rate (p=0,058; p=0,026; p=0,019; p=0,058). On the other hand, axial length and amount of near-deviation were negatively correlated with surgical success rate (p=0,031; p=0,021). In conclusion, it has been shown that axial length and extraocular muscle anatomy are among the factors affecting surgical success in horizontal strabismus.