Akut iskemik inmeli hastalarda diyabetin oksidatif strese olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of diabetes on oxidative stress in patients with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 473976
  2. Yazar: MAKSAT YAZJANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Oksidatif stresin inme etyopatogenezindeki rolü son yıllarda yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu klinik çalışmada diyabeti olan ve olmayan akut inmeli olgularda oksidan ve antioksidan durumun ilişkisi araştırılarak ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 8-hydroxy 2 deoxyguanosine (8-OH-dG), Ürik asit, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status, (TOS), Nitrik oksit (NO), Tiyol Disülfid Dengesi, Lipoprotein a[Lp(a)] parametrelerinin çeşitli faktörlerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya 27'si (%28.4) diyabetli akut iskemik inme hastası, 36'sı (%37.9) diyabetli olmayan akut iskemik inme hastası, 32'si de (%33.7) sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 95 kişi dahil edilmiştir. Araştırma parametreleri Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Laboratuvarı Biyokimya Birimi'nde ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'nda mevcut olan cihazlarda incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar SPSS 22.0 Paket Programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde diyabetik iskemik inme hastalarının nitrik oksit, native tiyol, total tiyol, dinamik disülfid, lipoprotein-a, 8-OH-dG, ürik asit ve TOS değerleri diğerlerinden anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Yine yapılan çalışma neticesinde sağlıklı kontol grubunun TAS düzeyi hasta grubundan anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında diyabetik iskemik inme hastalarının oksidatif strese maruz kalma risklerinin daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The role of oxidative stress in etiopathogenesis of stroke has been extensively investigated in recent years. In this clinical study, the relationship between oxidant and antioxidant status was investigated in acute stroke patients with and without Diabetes Mellitus. For this purpose, 8-hydroxy 2 deoxyguanosine (8-OH-dG), uric acid, Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), Nitric Oxide (NO), Thiol Disulfide Balance, Lipoprotein a [Lp(a)] have been investigated in relation to various factors. A total of 95 subjects were included in the study, 27 of whom were acute ischemic stroke patients (28.4%), 36 (37.9%) were acute ischemic stroke patients without diabetes, and 32 (33.7%) healthy control subjects. The research parameters were examined in Gaziantep University Medical Faculty Şahinbey Research and Application Hospital Central Laboratory Biochemistry Unit and Gaziantep University Medical Faculty Medical Biochemistry Department. Data obtained from the study were analyzed with SPSS 22.0 Package Program. Nitric oxide, native thiol, total thiol, dynamic disulfide, lipoprotein-a, 8-OH-dG, uric acid and TOS values of diabetic ischemic stroke patients were found significantly higher than the others. Again, the TAS level of the healthy control group was significantly higher than the patient group. Taking into account the results obtained from the study, it can be concluded that patients with diabetic ischemic stroke have a higher risk of exposure to oxidative stress.