8 haftalık bosu ile yapılan kuvvet egzersizlerinin denge ve anaerobik performans üzerine etkileri
The effects of strength exercises done with bosu for 8 weeks on balance and anaerobic performance
  1. Tez No: 473975
  2. Yazar: GÜMRAH ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, bosu ile yapılan kuvvet egzersizlerinin denge ve anaerobik performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi 32 gönüllü katıldı. Çalışmada randomize yöntemle, bosu antrenman grubu (BAG, n = 12, yaş = 22.91 ± 2.57 yıl, boy = 176.58 ± 0.10 cm, vücut ağırlığı = 67.16 ± 12.70 kg), core antrenman grubu (CAG, n = 10, yaş = 21.00 ± 2.35 yıl, boy = 171.30 ± 0.07 cm, vücut ağırlığı = 61.50 ± 10.89 kg) ve kontrol grubu (KG, n = 10, yaş = 20.80 ± 0.91 yıl, boy = 172.60 ± 0.08 cm, vücut ağırlığı = 63.50 ± 9.31 kg) olacak şekilde belirlendi. BAG ve CAG'ye 8 hafta ve haftada 3 gün kuvvet antrenmanları uygulandı. KG'ye ise herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Gruplara biodex denge ve wingate alt ekstremite ve üst ekstremite anaerobik performans testleri uygulandı. Grupların ön test-son testleri arasında; BAG ve CAG gruplarının; genel denge, üst wingate anaerobik güç, alt wingate anaerobik güç değerlerinde anlamlılık saptanmışken (p0.05). Gruplar arası farklarda; genel denge değerlerinde gruplar arasında KG ile karşılaştırıldığında BAG ve CAG lehine anlamlılık saptanmıştır (p0.05). Gruplar arası farklarda; üst ve alt wingate anaerobik güç değerlerinde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında BAG lehine anlamlı farklılık bulunmuşken (p0.05). Sonuç olarak bosu antrenmanlarının denge ve anaerobik güç değerlerini pozitif yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of strength exercises done with bosu on balance and anaerobic performance. 32 volunteers from Gaziantep University Higher School of Physical Education and Sports participated in the study. With randomize method, bosu training group (BTG, n = 12, age = 22.91 ± 2.57 years, height = 176.58 ± 0.10 cm, body weight = 67.16 ± 12.70 kg), core training group (CTG, n = 10, age = 21.00 ± 2.35 years, height = 171.30 ± 0.07 cm, body weight = 61.50 ± 10.89 kg) and control group (CG, n = 10, age = 20.80 ± 0.91 years, height = 172.60 ± 0.08 cm, body weight = 63.50 ± 9.31 kg) were defined. Strength training was applied for 8 weeks, 3 days a week for BTG and CTG. No training program was applied to CG. Biodex balance and Wingate lower extremity and upper extremity anaerobic performance tests were applied to the groups. Among the pre-test and post-test of the groups; overall stability, upper Wingate anaerobic power, lower Wingate anaerobic power values were found significant for BTG and CTG (p 0.05). In overall stability index, there was significant difference between groups in favor of BTG and CTG when compared to CG (p 0.05). Among the groups there was significant difference in upper and lower Wingate anaerobic power values in favor of BTG when compared to control group (p 0.05). As a result, it can be said that bosu training affects balance and anaerobic power values positively.