Builging energy management a case study in METÜ library
Binalarda enerji tasarrufu ODTÜ kütüphanesinde örnek bir çalışma
- Tez No: 47398
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜKNETTİN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZ BİNALARDA ENERJİ TASARRUFU ODTÜ KÜTÜPHANESİNDE ÖRNEK BİR ÇALIŞMA Atilla, Yüksel Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüknettin Oskay Eylül 1995,69 Sayfa Bu çalışmada, birinci derece ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme süreçlerinde kullanılan PI kontrol cihazları için bir ayarlama yöntemi geliştirilmiştir. Kontrol teorisinden sıfır-kutup sadeleştirilmesi ve köklerin geometric yeri teknikleri kullanılarak ayar metodu iki basamakta incelenmiştir. İlk basamak, hızlı eyleyiciler için, ikinci basamak ise pek çok ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde bulunan sabit hızlı eyleyiciler için geliştirilmiştir. Ayarlama yöntemi, sıcaklık kontrol sistemi üzerinde deneysel olarak test edilmiştir. Yapılan deneylerde, sabit hızlı harekete geçiriciler için kullanılan ayarlama yöntemi düzgün, hızlı, ve kritik sönümlenmiş yanıt üretmeye yeterlidir.Yapılan çalışmanın bir diğer amacı da, elle kontrol edilen sistemlerle, otomatik kontrollü sistemlerin enerji kazanımı bakımından karşılaştırılmasıdır. En uygun ön ısıtma yöntemi seçilerek enerji kazanımı yükseltilmiştir. Çalışma süresi, ısıtılan yerin ısı kapasitesi kullanılarak en aza indirilmiştir. Anahtar Kelimeler : PI Kontrol, isi Kapasitesi, Enerji Tasarrufu vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BUILDING ENERGY MANAGEMENT A CASE STUDY IN METU LIBRARY Atilla, Yüksel M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Riiknettin Oskay September 1995,69 Pages In this study, a tuning method is developed for use with the PI controllers that are used to control first-order heating, ventilating, and air-conditioning (HVAC) processes. The tuning method which is derived from control theory using pole-zero cancellation and root locus techniques is developed in two stages; the first stage applies to fast acting actuators, while the second stage is specific to the constant velocity actuators found in many HVAC systems. The tuning method was tested experimentally on a temperature control system. Experiments showed that tuning method is capable of producing smooth, quick,critically damped response with a time-delayed, first order process that includes a constant velocity actuator. mAnother purpose of this work was to compare manual control and automatic control methods to determine the energy savings in a HVAC space. The optimum preheating period was selected such that the energy saving was increased. The operation hour was minimized by using thermal capacitance of the heated space. Key Words : PI Control, Thermal Capacitance, Energy Management IV