Yeşil binaların yapım ve yönetim tekniklerinin enerji ve çevre dostu tasarımda liderlik (LEED) kriterleri kapsamında incelenmesi ve peyzaj mimarlığı meslek disiplini ile ilişkilerinin irdelenmesi üzerine bir araştırma
A case study on building and management techniques of green buildings under the criterias of leadership in energy and environmental design (LEED) and examining the relationship with the landscape architecture
- Tez No: 371941
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle başlayan teknolojik ilerleme, enerjiye duyulan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. Bu ihtiyacı karşılamak için doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi pek çok çevre sorununu gündeme taşımıştır. Günümüzde tüm sektörlerde enerjiye duyulan ihtiyacın giderilmesi adına, ekolojik temelli alternatif çözüm önerilerinin ortaya konulması önem taşımaktadır.Bu çalışmada enerjiyi tasarruflu tüketen, inşa ve yönetim süreçlerinde atık ve su tüketim politikaları belirlenmiş, çevreci kimliğinin yanı sıra kullanıcılara daha sağlıklı yaşam mekânları sunan yeşil bina kavramı, LEED sertifikasyon sistemi kapsamında ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında konuyla ilgili literatür çalışmaları incelenerek araştırma yöntemi oluşturulmuştur. Türkiye'den ve dünyadan LEED sertifikalı ve LEED sertifikası almaya aday yeşil bina örneklerine yönelik bulgular elde edilmiş, çalışma sonucunda yeşil binaların yayılımının sağlanmasının önemi ve bu süreçte peyzaj mimarlığı meslek disiplininin rolünün belirlenmesine yönelik geliştirme stratejileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology development, originated industrial revolution, caused energy demand. The insensibly use of natural sources for satisfying the energy demand was resulted many environmental problems. Nowadays, ecological based alternative suggestions for making-up energy demands are promising. In this thesis, green building concepts which consume the energy economically, has environmental friendly identity due to the predetermined construction and administration of waste and water use processes policies and provide healthier biotopes for the users was exhibited by means of LEED certification. The research technique was created after the deep survey of related literatures. The green buildings have LEED certification or candidate to have LEED from Turkey and all over the world, were observed. As a result, development strategies were revealed for the dissemination of green buildings and designation the role of landscape architecture in this course.