0-6 yaş ishalli çocuklarda barsak parazitlerinin dağılımı
The distribution of intestinal parasites in 0-6 age diarrheal children
- Tez No: 473983
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Paraziter enfeksiyonlar az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı problemidir. Hijyen ve sanitasyon kurallarına yeterince uyulmayan toplumlarda bu tür hastalıkların sıklıkla görüldüğü, bunun toplumun sosyo-ekonomik düzeyi, eğitim durumu ve kültürel koşulları ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Türkiye'de de toplumun yerel gelişmişlik düzeyi ve yaşam tarzlarına göre değişmekle birlikte paraziter hastalıkların oluşturduğu gastro-intestinal sistem hastalıklarının ön sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Gaziantep Çocuk Hastanesine Haziran-Eylül 2016 tarihleri arasında ishal şikayeti ile başvuran 0-6 yaş grubu 99 kız, 99 erkek çocutan alınan dışkı örneklerinde direkt mikroskobi yöntemi ile paraziter etkenler araştırılmış ve demografik özelliklerle karşılaştırılmıştır. Hastaların 48'i (%24.24) Üniversite hastanesi, 150'si (%75.75) Çocuk hastanesinden toplanmıştır. Bu hastaların 14'ünde(%7.07) parazit saptanmıştır. Parazit saptanan hastaların 6'sında (%42.85) Entamoeba histolytica/dispar ve 8'inde (%57.14) Giardia intestinalis tespit edilmiştir. Cinsiyete göre dağılımına bakıldığında erkeklerin beşinde (%35.71), kız çocukların ise dokuzunda (%64.28) parazit saptanmıştır. Çocukların fizik muayene bulguları değerlendirildiğinde 39'unda (%19.69) ateş, 42'sinde (%21.21) kusma, 25'inde (%12.62) bulantı, 20'sinde (%10.1) ise karın ağrısı saptanmıştır. Gaita örneklerinin makroskopik incelemesinde örneklerin büyük çoğunluğunun sarı yeşil renkte ve sadece sulu kıvamlı ve mukuslu olduğu, mikroskobik olarak ise %33'ünde lökosit ve/veya eritrosit varlığı saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada Gaziantep'deki 0-6 yaş arası ishalli çocuklarda barsak parazitleri oranı ülkemiz verilerine göre düşük olsa da paraziter hastalıkların halen önemli sağlık sorunlarından biri olduğu görülmektedir. Sosyo-ekonomik düzeyin iyileştirilmesi yanında ailelerin bu konuda bilgilendirilmesi, kişisel ve çevre temizlik kurallarının öğretilmesi ile bu sorunun çözülebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parasitic infections remain importance as a public health problem in underdeveloped and developed countries. It is indicated that such diseases are more frequently seen in societies where hygiene and sanitation rules are not sufficiently enforced, which is related to the socio-economic level, educational status and cultural conditions of the society. In Turkey the diseases of gastro-intestinal system caused by parasitic diseases take place in the first place while changing according to the local development level and lifestyles of the society. In this study, parasitic factors were investigated with direct microscopy method in stool specimens taken from children aged 0-6 years admitted to Gaziantep University Şahinbey Research Hospital and Gaziantep Children's Hospital between June-September 2016 with complaints of diarrhea and compared with demographic characteristics. For this purpose, 99 female and 99 male patients between 0-6 years old who were admitted to University and Children's Hospital with complaints of diarrhea were included in the study. 48 patients (24.24%) were collected from the university hospital and 150 (75.75%) from the Children's Hospital.14 (7.07%) of 198 patients were found infected with intestinal parasites. Entamoeba histolytica/dispar was found in 6 (42.85%) and Giardia intestinalis in 8 (57.14%) of these patients. Parasites were found in 5 of the males (35.71%) and in 9 of the females (64.28%). When physical examination findings of the children were evaluated, it has been detected that 39 (19.69%) had fever, 42 (21.21%) vomiting, 25 (12.62%) nausea and 20 (10.1%) abdominal pain. When the macroscopic and microscopic characteristics of the gaita samples were examined, it was found that the vast majority of these samples were yellow-green, the majority of them were only juicy and mucous in quality, leukocyte or erythrocyte were found in 33% of the samples. In conclusion; in this study, the proportion of intestinal parasites in diarrheal children between 0-6 years in Gaziantep is one of the major health problems, even though parasitic diseases are lower compared to the national data. In addition to improving the socio-economic level, it is seen that this problem can be solved by educating the families in cooperation with the health personnel and teaching personal and environmental cleaning rules.