0-6 yaş grubu çocuklarda rotavirus sıklığının araştırılması ve bu enfeksiyonun laktoz intolleransı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of frequency of rotavirus infection in children between 0-6 years of age and it's impact on lactose intolerance
- Tez No: 90376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
0-6 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARDA ROTAVIRUS SIKLIĞININ ARAŞTIRILMASI VE BU ENFEKSİYONUN LAKTOZ İNTOLERANSI ÜZERİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ KILIÇ, İbrahim Halil Yüksek Lisans Tezi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Tekin KARSLIGİL Haziran 2000, 38 Sayfa ÖZET Çocuklarda görülen ishallerin Rotavirus etkenli olanları ve bu etkene bağlı olarak gelişen laktoz intoleransı araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada 0-6 yaş arası çocuklar incelendi. Dışkıda Rotavirus antijeni, Rotavirus Stat-Pak (Chembıo Diagnostic Systems USA) yöntemi ile araştırıldı. Laktoz intoleransının tespiti için dışkı asiditesi ve kan şekeri seviyeleri ölçüldü. Yapılan analizler sonucunda çalışılan 112 ishalli çocuktan 29'unda (%25.89) rotavirus pozitif olarak saptandı. Pozitif grupta kızlarla erkekler arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Rotavirus pozitif bulunanların %82'sinde dışkının pH değeri asidikti. Rotavirus pozitiflerin kan glikoz seviyeleri normalden daha düşük bulundu. Kontrol grubu olarak yine 0-6 yaş arasında ishal şikayeti olmayan 28 sağlıklı çocuk alındı. Bunların %10.7'sinde (3/28) rotavirus pozitif saptandı. Kontrol grubunda dışkı pH ortalama 7 civarında bulundu. Kontrol grubunun kan glikoz seviyeleri normal değerlerde saptandı. Sonuç olarak bölgemizde diğer etkenlerle birlikte Rotavirus nedenli ishallerin de araştırılmasının uygun olacağı, bu ishallerde laktoz intoleransı bulunabileceğinin bilinerek tedbirli davranılması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF FREQUENCY OF ROTAVIRUS INFECTION IN CHILDREN BETWEEN 0-6 YEARS OF AGE AND IT'S IMPACT ON LACTOSE INTOLERANCE KILIÇ, İbrahim Halil, M.S.Thesis Graduate School of Health Sciences Department of Microbiology and Clinical Microbiology Supervisor: Assist. Prof. Dr. Tekin KARSLIGİL July 2000, 38 pages ABSTRACT In this study, childhood diarrheas resulted from Rotavirus infection and related lactose intolerance was investigated in children between 0-6 years of age. Rotavirus antigens in fecal samples were searched with Rotavirus Stat- Pack (Chembio Diagnostic Systems) method. In order to determine the lactose intolerance, acidity of feces and blood glucose levels were measured. Among 112 children with diarrhea 29 (25.89%) were positive for Rotavirus infection. There wasn't any difference in positivity between male/female children. In the positive group the pH values of feces were acidic in 82% of cases and their blood glucose levels were lower than normal. The control group consisted of 28 healthy children between 0-6 years of age without any complaints of diarrhea. Rotavirus infection was positive in 10.71% (3/28) of them. In this group the pH values of fecal samples were usually around 7 and their blood glucose levels were in normal ranges. We conclude that diarrhea caused by Rotavirus infection should also be investigated as with other etiological agents in our region and one should be cautious that lactose intolerance may be present along with these diarrheas.