Hemşirelik öğrencilerine yapılan eğitim ve empatik oyunun hıv pozitif bireylere karşı tutumlarına etkisi
The effect of education and empathic play made to nursing students on their attitudes towards hiv positive individuals
  1. Tez No: 473985
  2. Yazar: ESMA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerine yapılan eğitim ve empatik oyunun HIV pozitif bireylere karşı tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2016-2017 eğitim öğretim yılında okuyan 920 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini randomize şekilde belirlenen 80 öğrenci kura yöntemiyle deney (40) ve kontrol (40) gruplarına ayrılmıştır. Her sınıftan 10 kız 10 erkek öğrenci randomize bir şekilde gruplara alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında öğrencilerin Tanıtıcı Bilgi Formu ve AIDS Tutum Ölçeği (ATÖ) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test olarak form ve ölçek uygulamasını takiben araştırmacılar tarafından hazırlanan HIV/AIDS hakkında genel bilgi, hasta ve ona bakım veren hemşirelerin tutumlarını içeren görsel sunu şeklinde eğitim yapılmıştır. İki hafta sonra eğitimin etkinliğini belirlemek amacıyla ara test olarak ölçek uygulaması ve sonrasında empatik oyun yapılmıştır. Ara testten iki hafta sonra empatik oyunun etkisini belirlemek için ölçek uygulamasıyla son test verileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted experimentally to determine the effect of education on nursing students and attitudes towards empathic games against HIV positive individuals. The universe of the study was created by the 920 students educated in Gaziantep University Health Sciences Faculty, Nursing Department during the 2016-2017 academic year. The sample of the research was divided into random (40) and control (40) groups by means of a random sample of 80 students. 10 girls and 10 boys from each class were randomly assigned to groups. For collecting research data, the Introductory Information Form and the AIDS Attitude Scale were used. Following the application of the form and scale as a pre-test to the students in the experimental and control groups, general information about HIV / AIDS and a visual presentation including the attitudes of the patient and their nurses prepared by the researchers were trained. Two weeks later, the scale was applied as an interim test to determine the effectiveness of the training and then the empathic game was played. Two weeks after the interim test, the scale was applied as a final test to determine the effect of empathic play. There was no statistically significant difference between pre- test comparisons of experimental and control groups in terms of the total scale and subscale scores (fear of contamination, negative feeling and professional resistance) (p> 0.05), while there was significant difference between groups in terms of final test (p< 0.05).