Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin sağlıklı yaşam davranışlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of health promoting behaviours of Physical Education and Sport College students of Erciyes University
- Tez No: 408441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin sağlıklı yaşam davranışlarının bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim hayatına devam eden ve rastgele seçilmiş 400 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerden kişisel bilgilerini içeren sosyo-demografik bilgi formu ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ölçmeye yarayan ölçek uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Cinsiyet ve öğretim durumları karşılaştırmalarında bağımsız gruplarda t testi kullanılır iken, diğer değişkenlerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi, oluşan farklılıkların tespitinde ise Tukey HSD testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study, it was aimed to investigate the health promoting behaviours of physical education and sport college students of Erciyes University. Randomly selected four-hundred students studying Physical education and sport college of Erciyes University participated in the study. A socio-demographic data form and health promoting behaviours inventory (HBLS II) were performed by volunteers Data were saved by using IBM SPSS 20.0. When comparing gender and marital status variable, t test were performed.