Sağlıklı erkeklerde kinezyolojik bantlama uygulamasının vücut kitle indeksi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the relationship between body mass index and kinesiotape application on healthy men
- Tez No: 473995
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sağlıklı erkek bireylerde kinezyolojik bantlama uygulamasının kavrama kuvvetine akut etkisinin vücut kitle indeksi ile ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-30 yaş arası doksan sağlıklı, sedanter erkek birey dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri alınarak vücut kitle indeksleri hesaplandı. Normal kilolu, fazla kilolu ve obez olmak üzere katılımcılar otuzar kişilik 3 gruba ayrıldı. Uygulama bölgesi olarak dominant ön kol tercih edildi. Kinezyolojik bantlama uygulaması ön kol fleksör kaslarına yapıldı. Kavrama kuvvetini değerlendirmek için Jamar hidrolik el dinamometresi kullanıldı. Kinezyolojik bant uygulaması öncesi ve uygulamanın hemen sonrasında jamar hidrolik el dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçümleri yapıldı. Tüm katılımcıların kavrama kuvveti değerinin ortalama verisi ile vücut kitle indeksleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi. Vücut kitle indeksine göre kategorize edilmiş olan alt gruplarda uygulama öncesi ve sonrasında elde edilen maksimum kuvvet değerleri istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Tüm katılımcıların, kinezyolojik bant uygulaması sonrasında elde edilen kuvvet değerleri ile vücut kitle indeksleri arasında istatistiksel analiz yapıldı ve anlamlı sonuç elde edildi (p0,05) Sonuç: Uygulama sonrasında vücut kitle indeksi 30 kg/m2 ve üzeri olan grupta kavrama kuvvetinde bir artış gözlenmemiştir. Vücut kitle indeksi 20-24,9 kg/m2 ve 25-29.9 kg/m2 aralıklarında olan gruplarda kavrama kuvvetinde artış gözlendi. Ancak bu alt grupların hiçbirinde kinezyolojik bantlama uygulamasının kavrama kuvveti üzerindeki akut etkisi ile vücut kitle indeksi değeri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the relationship between body mass index and kinesiology band application to acute grip strength on healthy men. Material and Method: 18-30 aged voluntary healthy men were involved our study. The voluntaries body mass index was calculated before they involved in. The ninety voluntaries were divided into 3 groups, including thirty people as normal weight, overweight and obese participants. Application area was preferred as dominant upper extremity. Kinesiology taping application was made to the flexor muscles of the forearm. Jamar hydraulic hand dynamometer was used to assess the grip strength. Grip strength measurements of upper extremity were made before and immediately after kinesiotape applications by using Jamar hydraulic hand dynamometer. The relationship between all participants the average value of grip strength and body mass index data were statistically analyzed. At the same time, the categorized subgroups according to voluntaries body mass index values, the average force obtained before and after kinesiology band application were analyzed statistically in themselves. Findings: For all participants, body mass index and after kinesiology band application the maximum grip strength value were statistically analyzed and the results were statistically significant. (p0,05) Results: There is not significant increase the grip strength on the voluntaries have 30 kg/m2 and over body mass index after the kinesiology band application. The grip strength of other group's voluntaries who have between 20-24,9 kg/m2 and 25-29,9 kg/m2 body mass index was increased after the application. But in all groups, could not obtain statistical significant results, between body mass index and correlation the acute effect on grip strength of kinesiology band.