Brucella tanısında coombs testinin yeri
The importance of coombs test in brucella
  1. Tez No: 473996
  2. Yazar: ORHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde ve Dünya'nın birçok yöresinde yaygın olarak görülen ve ekonomik anlamda ciddi kayıplara neden olan Bruselloz, önemli bir zoonotik hastalıktır. Çalışmada Çalışmada Çalışmada Çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Bruselloz ön tanısıyla laboratuvarımıza gönderilen 100 hasta serumu araştırılmıştır. Serum örneklerinde Wright ve Coombs aglütinasyon testleri çalışılmıştır. Wright testi ile negatif saptanan hastalarda Coombs testi ile Blokan antikor varlığı araştırılmıştır. Wright testi 1/20 titreden başlatılarak 1/2560 titreye kadar, Coombs testi ise 1/80 titreden başlatılarak 1/640 titreye kadar dilüsyonlar yapılarak çalışılmıştır. Çalışmada 100 hastanın 46'sında (%46) Wright testi ve Coombs testi negatif, 11'inde (%11) Wright testi pozitif, 43'ünde (%43) ise Wright testi negatif çıkarken Coombs testi pozitif bulunmuştur. Biyokimyasal parametrelerden WBC, RBC, HGB, HCT, CRP, Sedimantasyon, ALT ve AST ile gruplar karşılaştırıldığında, WBC için her iki tetkik de negatif olanlarla coombs pozitif hastalar arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür (p=0.019). GGT ölçümlerinde ise Wright (-) Coombs (+) ile Wright (+) grupları arasında anlamlı bir farklılık vardır (p=0.038). Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Elde edilen veriler doğrultusunda Wright negatif, Coombs pozitif hasta sayısı oldukça yüksek bulunmuştur (%48.3). Çalışmada Brucella serolojisinde STA ile yalancı negatif sonuçlara yol açan blokan antikorların sıklığının ihmal edilemeyecek kadar yüksek oranda olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmalarda bu yüksek oran nedeniyle STA sonuçlarının Coombs veya ELISA gibi diğer serolojik yöntemlerle doğrulanması önerilmektedir. Bu nedenle Brucella ön tanısı ile başvuran hastalarda mutlaka Coombs testinin de çalışılması ya da ekonomik kayıpları önlemek bakımından sadece Brucella Coombs testi çalışılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country and in many areas of the world Brucellosis, which is widely seen among and causes serious economic loss, is the most common zoonotic disease in the world. Serum samples of the 100 patients, which sent to the laboratory with pre-diagnosis of Brucella were examined in Gaziantep University Medicine Faculty Şahinbey Research Application Hospital. Wright and Coombs agglutination tests were performed on serum samples. The Coombs test and Blocking antibodies were investigated in patients, which are detected negative by the Wright test. Dilutions were studied on the Wright test and started at 1/20 titer to 1/2560 titer and for Coombs test was started at 1/80 titer to 1/640 titer. In the study, Wright test and Coombs test were negative in 46 (%46) of 100 patients, 11 (%11) patients of the Wright test were found positive, the Wright test was negative and Coombs test was positive in 43 (%43) patients. When biochemical parameters of the WBC, RBC, HGB, HCT, CRP, ESR, ALT and AST were compared, a significant differences were observed (p=0.019) between the Coombs positive patients and negative for both of the investigations of WBC. There was a significant difference between the Wright (-) Coombs (+) and Wright (+) groups in GGT measurements (p=0.038). Toward of the obtained data the numbers of the Wright negative, Coombs positive patients were significantly higher (48.3%). In the serology of the Brucella also appears to have a high frequency of blocking antibodies that cause false negative results with STA. Due to this high rate of STA results is recommended for confirmation with other serological methods such as Coombs or ELISA. Therefore, in patients which admitted with the pre-diagnosis of the Brucella must be studied the Coombs test or studying only the Brucella Coombs test would be appropriate to avoid economic losses.