Bruselloz hastalarının tanısında kullanılan serolojik testlerin değerlendirilmesi
Evaluation of serological tests used in diagnosis of brucellosis
- Tez No: 466829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İRFAN BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Brusellozun tanımlanması ve hastaya uygun klinik yaklaşım için öncelikle ayırıcı tanıda hastalıktan şüphelenmek ardından uygun laboratuvar testlerinin uygulanması ile sağlanır. Bruselloz hastalığı herhangi bir doku ve organı tutabilen çoklu sistem hastalığıdır. Çok çeşitli klinik belirtilerle ortaya çıkabildiğinden klinik tanısı oldukça zor bir hastalıktır. Bruselloz tanısında kullanılan laboratuvar yöntemleri arasında serolojik yöntemlerin duyarlılık oranlarının karşılaştırılması açısından çalışmamız yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda kliniğimizde takipli bruselloz hastalarının tanısında kullanılan standart tüp aglütinasyon, Brucellacapt, Coombs, ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay), Rose Bengal ve Rivanol testlerinin tanı değerlerini ayrı ayrı ve bir arada değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Temmuz 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğimize başvuran ve/veya servisimizde takip edilen 250 bruselloz hastası incelemeye alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalardan toplanan kan örnekleri santrifüj edildikten sonra serumlar -80 0C'de muhafaza edildi ve daha sonra hepsi birarada oda ısısında çalışıldı. Çalışmamızda Bruselloz tanısında kullanılan serolojik testler olan Rose Bengal, STA (Kullanılan sarf malzemesi, reaktifler açısından ekonomik olması ve değerlendirme süresinin kısa olması nedeniyle örneklerin değerlendirilmesinde Mikro Aglutinasyon Testi (MAT) tercih edildi), hastalığın akut-kronik ayrımında yardımcı olmak üzere Rivanol tüp aglütinasyon, blokan antikorları önleyerek yalancı negatifliği ortadan kaldırmak için Coombs (anti-insan globulini) aglütinasyon testi, blokan antikor varlığından etkilenmeksizin brusellozda oluşan tüm antikorları tespit edebilen Brucellacapt testi (immunocapture agglutination) ve hastalığın evresini saptayabilen ELİSA yöntemlerinin karşılaştırılması planlandı. Bulgular: Enfeksiyon hastalıkları poliklinik veya servisinde bruselloz tanısı konmuş ve tadaviye alınmış olan hastalar esas alındığında, standart tüp aglutinasyon testinde 188 (% 75.2), Coombs anti brusella da 200 (%80), Immunocapture aglutinasyon (Brucellacapt) testinde 247 (%98.8), Rose Bengal testinde 240 (%96), Brucella ELISA IgM'de 207 (% 82.8), ELISA IgG'de 183 (%73.2) ve Rivanol testinde 188 (%75.2) hastada pozitiflik saptandı. Sonuçlar: Bu yöntemler içinde pozitifliği en yüksek olan yöntem Immunocapture (Brucellacapt) testidir. Serolojik testler, kesin tanıyı koydurmamasına rağmen, duyarlılık ve özgüllüğü yüksek ve hızlı sonuç veren yöntemlerdir. En çok kullanılan STA testinin kronik vakalarda tek başına yetersiz kaldığı, tek başına Brucellacapt kullanımının daha faydalı olacağı veya STA ile birlikte Coombs, Brucellacapt veya Rivanol testlerinin kombine olarak kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The diagnosis of brucellosis and an appropriate clinical approach to patient are based firstly on estimating the disease with definitive diagnosis and applying proper laboratory tests. Brucellosis is a multisystem disease that can show any organ or tissue involvement. Because brucellosis can present itself with a large variety of clinical manifestations, its clinical diagnosis is quite difficult. This study was based on comparing sensitivity ratio of serological methods that are among used methods in brucellosis diagnosis. Material and Methods: We aimed to compare separately as well as together the diagnostic values of Standard Tube Agglutination (STA), Brucellacapt, Coombs, ELISA (Enyzme Linked Immunosorbent Assay), Rose Bengal and Rivanol tests which are used in diagnosis of brucellosis patients in our clinic. For this purpose, a total of 250 brucellosis cases admitted to the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology of Yuzuncu Yil University Hospital, over a period from July 2015 to November 2016, were included in this study. After centrifuging blood samples of patients, serums were stored at −80°C and then all samples were examined together at room temperature. In this study, comparison of following methods which are used in diagnosis of brucellosis was planned: Rose Bengal, STA (Micro Agglutination Test, MAT, was preferred in evaluation of samples due to cheaper materials and shorter evaluation time), Rivanol Tube Agglutination determining whether the disease is acute or chronic, Coombs removing false negative as preventing blocking antibodies, Brucellacapt (immunocapture agglutination) test that can determine all antibodies in brucellosis as not being affected in the presence of blocking antibodies, and ELISA test that can determine stage of disease. Results: Considering patients diagnosed with brucellosis and treated in the Department of Infectious Diseases, 188 cases (75.2%) in Standard Tube Agglutination (STA) test, 200 cases (80%) in Coombs anti-brucella test, 247 cases (98.8%) in Immunocapture Agglutination (Brucellacapt) test, 240 cases (96%) in Rose Bengal test, 207 cases (82.8%) Brucella ELISA IgM test, 183 cases (73.2%) in ELISA IgG test, and 188 cases (75.2%) in Rivanol test were positive. Conclusions: Among above-mentioned methods, the positiveness of Brucellacapt test is the highest method. Although serological tests do not establish a final diagnosis, sensitivity and specificity of these methods are higher, and they give fast results. As a conclusion, the most used method STA test is not enough by itself in chronic cases, Brucellacapt test is more useful by itself, or using STA test with Coombs or Brucellacapt or Rivanol tests is more proper.