Farklı şiddetlerde anaerobik egzersizin dinamik denge performansına akut etkileri
Acute effects of anaerobic exercise with different intensities on dynamic balance performance
- Tez No: 474001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı şiddetlerdeki anaerobik egzersizin dinamik denge performansına akut etkisini incelemektir. Çalışmaya 23.70 ± 1.45 yıl yaş ortalamasına sahip 20 sedanter erkek gönüllü olarak katıldı. Deney dizaynı olarak tek körlü randomize kontrollü çapraz deney tasarımı kullanıldı. Dinamik denge ölçümü için dominant tek bacak ile izokinetik denge cihazı üzerinde dinamik denge testi, anaerobik egzersiz yüklenmeleri için ise Wingate anaerobik güç testi uygulandı. Deneklerin dinamik denge performansları kontrol uygulaması olarak anaerobik egzersiz yüklenmesi olmadan bir kez ölçüldü. Takip eden dört günde anaerobik egzersizin akut etkisini ortaya koymak için deneklere farklı şiddetlerde (%2.5, %5.0, %7.5 ve %10.0) anaerobik egzersiz uygulamaları randomize olarak uygulandı. Her uygulamadan hemen sonra dinamik denge testi tekrarlandı. Dinamik denge testi sonucunda genel denge, anterior-posterior denge ve medial-lateral denge puanları elde edildi. Elde edilen sonuçların analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltme testi kullanıldı. Genel ve anterior-posterior denge puanlarında %10.0 ve %7.5 uygulamalarındaki düşüş, diğer uygulamalara göre anlamlı bulundu (p < 0.05). Medial-lateral denge puanında ise %10.0, %7.5 ve %5.0 uygulamalarındaki düşüş diğer uygulamalara göre anlamlı olduğu belirlendi (p < 0.05). Ayrıca %7.5 uygulamasına kadar denge puanları kademeli olarak düşerken, %10.0 uygulamasında denge puanlarında artış görülmüştür. Sonuç olarak anaerobik egzersizin düşük şiddetlerde dinamik denge performansını olumlu etkilediği, yüksek şiddetlerde ise dinamik denge performansına olumsuz etki ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate of acute effects of anaerobic exercise at different intensities on dynamic balance performance. Twenty sedentary men who were 23.70 ± 1.45 years old, were voluntarily participated in the study. Single-blind, randomized controlled crossover design was used as experimental design. For determining dynamic balance, dynamic balance test on isokinetic balance device with dominant-single-leg test procedure was used. To create anaerobic exercise effect, Wingate anaerobic power test was used with different loads. Dynamic balance performance was measured one time before anaerobic exercise trials. During the following four days, anaerobic exercise trials with different intensities were applied in order to create anaerobic acute effect. Dynamic balance test procedure immediately applied after all anaerobic trials. For analyzing obtained data, repeated measures analysis of variance and LSD correction tests were applied. In terms of other trials, 10.0% and 7.5% anaerobic exercise trials showed significant decrement in overall and anterior-posterior balance points (p < 0.05). In terms of other trials, 10.0%, 7.5%, and 5.0% anaerobic exercise trials showed significant decrement in medial-lateral balance point (p < 0.05). Besides, balance points increased in 10.0% trial, while the balance points gradually decreased to 7.5% trial from control. In summary, it could be said that dynamic balance positively influenced from anaerobic exercise when it low intensity, and negatively influenced from anaerobic exercise when it high intensity.