Modelling emergency resupply for two-echelon inventory systems
İki aşamalı envanter sistemlerinde acil tedarik olanaklarının modellenmesi
  1. Tez No: 47401
  2. Yazar: MÜGE AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. REFİK GÜLLÜ, PROF.DR. NESİM ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
öz IKI SEVİYELİ BİR STOK SİSTEMİNDE ACİL TEDARİK OLANAKLARININ MODELLENMESİ Akarsu, Müge Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nesim Erkip Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Refik Güllü Temmuz 1995, 171 sayfa Bu çalışmada iki seviyen' sistemlerde stok tutma problemi incelenmiştir. Problem parça talebinin seyrek ve rassal, ve/veya parça değerinin yüksek olduğu bir ortam ile sınırlandırılmıştır. Tedarik zamanlarının bilindiği ve sabit olduğu varsayılmıştır. Sistemde stok olmadığı zaman talebi normal kanalların dışından karşılamak üzere iki tip acil tedarik kanalı belirlenmiştir. Böyle bir ortamda, beklenen acil tedarik süresini bütçe kısın altında minimize etmeye çalışan ve yaklaşık sonuç veren bir yöntem daha önce literatürde verilmiştir. Bu çalışmada literatürde verilen yaklaşık yöntem sayısal olarak uygulanmış, hazırlanan bir benzetim modeli yardımı ile yaklaşık yöntemin hata düzeyi saplanmış, ve yaklaşık yöntemi iyileştirici yönde bazı öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler çok seviyeli envanter modelleri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING EMERGENCY RESUPPLY FOR TWO-ECHELON INVENTORY SYSTEMS Akarsu, Müge M. S., Department of Industrial Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nesim Erkip Co-Supervisor. Dr. Refik Güllü July 1995, 171 pages In this study, inventory holding problems in two-echelon systems are analyzed. Problem is restricted to the environment where the item demand is low and stochastic, and/or the item cost is high. Resupply and shipment times are assumed to be known and constant. Two emergency resupply order types are set to satisfy the backordered demand outside the regular channels. For such an environment, an approximate model that minimizes expected time to resupply a demand subject to a budget constraint is given in the literature. In this study, the approximate model given in the literature is applied numerically and the results are compared with the results of a simulation model constructed. By this way, the quality of the approximate model is tested and some ways to improve the model are proposed.