Thermal mechanical properties and UV stability of polypropylene-nitrile rubber blends
Polipropilen-nitril kauçuk karışımlarının ısıl, mekanik özellikleri ve UV kararlılığı
  1. Tez No: 47402
  2. Yazar: ŞULE GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZ POLİPROPİLEN-NİTRİL KAUÇUK KARIŞIMLARININ ISIL, MEKANİK ÖZELLİKLERİ VE UV KARARLILI?I Güven, Şule Y. Lisans, Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Teoman Tinçer Haziran 1995, 54 sayfa Bu çalışma, Polipropilen (PP) - Nitril Kauçuk (NBR) karışımlarının hazırlanmasını ve termal, mekanik özelliklerinin UV altındaki kararlılığını içerir. PP-NBR karışımları farklı NBR konsantrasyonları için eriyik şeklinde karıştırıldı. Karışımların ısıl özellikleri DSC ve TGA ile analiz edildi. NBR katarak, PP' nin ısıl bozunumunun geciktiği gözlendi. Karışımların kopma mukavemeti, yüzde uzama ve darbe dayanımı değerleri bulundu ve sonuçlar 5% NBR'lı karışımın en uygun olduğunu gösterdi. İİİKarışımların uyumluluğunun belirlenmesinde mekanik dinamik özellikler (DMA) de kullanılmıştır. Sonuçlar, yüksek NBR yüzdeleri için karışımların uyumsuz olduğunu göstermiştir. Stabilize edilmiş ve edilmemiş örneklerin FTIR görüntüleri, değişik karışımların UV ışığındaki bozunmaların karbonil gurubu oluşumuyla izlemek için kullanıldı. Yüksek nitril kauçuklu karışımlarda daha yüksek karbonil alam gözlendi. Taramalı Elektron Mikroskobu ile karışımların kopma yüzeyleri incelendi. Karışımlarda iki faz mevcuttu ve kauçuk konsantrasyonu arttıkça, kauçuk partiküllerin boyutlan büyüdü. Anahtar kelimeler : PP, NBR, Polimer karışımları, uyumluluk iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMAL, MECHANICAL PROPERTIES AND UV STABILITY OF POLYPROPYLENE - NITRILE RUBBER BLENDS Güven, Şule M.S., Department of Polymer Science and Technology Supervisor : Prof. Dr. Teoman Tinçer June 1995, 54 pages This study covers the preparation of Polypropylene (PP) - Nitrile rubber (NBR) blends and their thermal, mechanical properties with stability under UV. PP-NBR blends were prepared by melt blending at different NBR concentrations. Thermal properties were analyzed by DSC and TGA. It was observed that the thermal degradation of PP was delayed with the addition of NBR. Tensile strength, elongation at break and impact strength values for the blends were found by mechanical testing and the results showed that 5% NBR was the optimum concentration for the blends.Dynamic mechanical properties were examined by DMA to analyze the compatibility of the blends. The results showed incompatibility for higher concentrations. FTIR spectrums of both stabilized and unstabilized samples were used to follow the carbonyl development for the extent of degradation of the different blends under UV light. In the blends with higher nitrile rubber content, carbonyl peak areas were found to be higher. Fracture surfaces of the blends were examined by SEM. There existed two phases in the blends and as the concentration of the rubber increased, size of the dispersed rubber particles became larger. Keywords : PP, NBR, Polymer Blend, Compatibility İİ