Tip 2 diyabetli bireylerde özbakım eksikliği hemşirelik teorisine dayalı girişimlerin sağlık sonuçlarına etkisi
Effects of nursing interventions based on the self-care deficit nursing theory on the health outcomes in Type-2 diabetic patients
  1. Tez No: 344230
  2. Yazar: HAMDİYE ARDA SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KIZILCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetli bireylerde, özbakım eksikliği hemşirelik teorisine (ÖEHT) dayalı girişimlerin ?öz bakım gücü, özbakım aktiviteleri, HbA1c düzeyi, Lipid düzeyi ve bel çevre genişliğine? etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışma; ön test-son test düzeni kullanılarak, çift kör, randomize kontrollü yapılmış; blok randomizasyonla çalışma grubuna 70, kontrol grubuna 69 hasta dağılmıştır. Ön test uygulandıktan sonra, çalışma grubuna Nisan 2012 tarihinde ÖEHT?e dayalı diyabet özyönetim eğitimi (DÖYE) yapılmıştır. Eğitim ortalama yedi kişilik gruplarda, birer hafta arayla üç oturumda tamamlanmıştır. Yaklaşık üç saat süreli eğitim oturumları, hasta problemlerine dayalı yapılmıştır. Ekim 2012?de çalışma ve kontrol grubuna son testler uygulanmıştır. Veriler diyabetli bireylerin temel durumsal özellikleri tanılama formu, diyabet özbakım aktiviteleri anketi, özbakım gücü ölçeği ve biyolojik sonuçlar izlem formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi t-testi, ki-kare, bağımsız gruplarda student t testi, bağımlı gruplarda student t testi ve izlemden kayıpların olması nedeniyle intention to treat analizi ile yapılmıştır. Bulgular: Girişim sonrası, çalışma grubunun özbakım gücü puan ortalamasında ve HbA1c düzeyinde girişim öncesine göre anlamlı iyileşme (p0.05). Çalışma grubunda girişim sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Objectives: The study aims to investigate the effects of interventions based on the self-care deficit nursing theory on the self-care agency, self-care activities, HbA1c levels, lipid levels and waist circumferences in people with type-2 diabetes. Methods: The study is a double-blind, randomized controlled, intervention study. With the block-randomized method, 70 patients were assigned into the intervention group and 69 patients into the control group. After the pre-test was given, the intervention group had diabetes self-management education based on SCDNT in April 2012. Data were collected through the exercise of self-care agency, diabetes self-care activities questionnaire, basic characteristics of ındividuals with diabetes conditional diagnosis form and biological results follow-up form. The analysis of data was conducted using t-test, chi-square, student's t-test for independent samples and dependent samples. The intention-to-treat analysis was performed due to losses to follow-up. Results: After the intervention, there was a significant improvement in the HbA1c levels and the mean self-care agency scores in the intervention group compared to the pre-intervention values (p 0.05).