Diyabetik hastalarda metabolik kontrol kriterleri ile retinopati arasındaki ilişki
The relationship between metabolic control criterias and retinopathy in diabetic patients
- Tez No: 474030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Şubat-Mart 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Göz Hastalıkları Poliklinik ve Kliniğine başvuran diyabetik hastaların metabolik kontrol kriterleri ile retinopati arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışma öncesi; Etik Kuruldan, kurumdan ve hastalardan izin alındı. Araştırmanın verileri soru formu ile toplandı. Metabolik kontrol kriterleri ve retinopati düzeyi ile ilgili veriler hasta dosyalarından alındı. Ayrıca araştırmacı tarafından hastaların kan basıncı, beden kütle indeksi ve bel çevresi ölçümleri yapıldı. Sonuçlar; Shapiro Wilks, Student t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Ki-Kare, Continuity (Yates) düzeltmesi ve Fisher Kesin Ki-Kare testi ile değerlendirildi. Hastaların yaş ortalamasının 61,0±8,7 yıl ve %55,4'ünün kadın olduğu belirlendi. Hastaların diyabet tanı süresi ortalamalarının 15,4±7,3 yıl olduğu, %97'sinde diyabete bağlı kronik bir komplikasyonun yaşandığı, %92,8'inde diyabetik retinopati görüldüğü tespit edildi. Diyabetik retinopatisi olanların beden kütle indeksi, bel çevresi ve sistolik kan basıncı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı (p0,05). Hastaların büyük çoğunluğunda retinopati başta olmak üzere diyabete bağlı kronik bir komplikasyonun bulunduğu, metabolik kontrol kriterleri ile retinopati düzeyi arasında istatistiksek olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlendi. Bu nedenle diyabetik hastaların, gelişebilecek komplikasyonlar açısından yakından takip edilmesi ve eğitimle desteklenmeleri gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the relationship between metabolic control criteria and retinopathy in diabetic patients. This study was carried out as a descriptive study between February-March 2017 with diabetic patients who applied to Çukurova University Balcalı Hospital Ophthalmology Clinic and Clinic. Before the study; Permission was obtained from the Ethics Committee, the institution and the patients. The data of the study were collected by the questionnaire. Data on metabolic control criteria and retinopathy level were obtained from patient files. In addition, blood pressure, body mass index and waist circumference of patients were measured by the researcher. Results are assessed with Shapiro Wilks, Student t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Chi-Square, Continuity (Yates) correction and Fisher's exact Chi-square tests. It was determined that the mean age of the patients was 61.0±8.7 years and 55.4% of the patients were female. Patients had a mean duration of diabetes diagnosis of 15.4±7.3 years, 97% had a diabetic chronic complication, and 92.8% had indeed diabetic retinopathy. Body mass index, waist circumference and systolic blood pressure were higher in patients with diabetic retinopathy (p0.05). In the vast majority of patients, a chronic diabetic complication, especially retinopathy, there was no statistically significant correlation between metabolic control criteria and retinopathy level. For this reason, it can be said that diabetic patients should be closely monitored for their complications and should be supported with education.