Meme kanserinin akap12 ve ilgili proteinlerle ilişkisinin araştırılması
The investigation of the breast cancer with akap12 and related proteins
  1. Tez No: 474031
  2. Yazar: ÖZLEM SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kanser gelişimi ve progresyonu oldukça kompleks bir süreçtir. Kanser başlangıcında, büyümesinde invazyon ve metastaz yapmasında rol oynayan onkogenler, tümör baskılayıcı genler, hücre döngüsü düzenleyicileri ve DNA tamir genleri gibi birçok biyolojik belirteçler kanser hastalarında prognozu belirlemede ve tedaviye yanıtı tahmin etmede kullanılmaktadır. Meme kanseri özellikle kadınlar için önemli bir halk sağlığı problemidir. Gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen yeni vaka sayısı azalmamakta ve halen ölümle sonuçlanma oranları yüksek olmasından dolayı bu hastalığın erken tanı ve tedavisi önem kazanmaktadır. A-Kinase Anchoring Protein 12 (AKAP12) hücre siklusu ve apoptozunda yer alan gen ekspresyonlarını düzenler. B- cell Lymphoma 2 (BCL2) ailesi proteinleri ve apoptoz proteinlerinin inhibitörleri, apoptotik işlemin başlıca düzenleyicileridir. Ekstrasellüler High mobility group box 1 (HMGB1), anjiyogenezin teşvik edilmesi, apoptozdan kaçınma, antitümör bağışıklığın uyarılması, inflamasyon, doku invazyonunun ve metastazın teşvik edilmesi gibi tümör gelişiminde birden çok pro-tümör role sahiptir. Çalışmamızda karsinogenez sürecinde önemli rol oynayan AKAP12, BCL2 ve HMGB1 proteinlerinin meme kanseri tanısında bir belirteç olarak kullanılabilirliğini, sensitivitesini ve bu proteinler arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Medicalpark Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğinde 2014-2017 yılları arasında tanısı histopatolojik olarak doğrulanmış meme invaziv duktal kanser tanısı ile takip edilen 60 hasta ve 22 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 82 katılımcı çalışmaya alındı. Çalışma grubundan alınan serum örneklerinde Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanarak AKAP12, BCL2 ve HMGB1 düzeyleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer development and progression is a very complex process. Many biological markers such as oncogenes, tumor suppressor genes, cell cycle regulators and DNA repair genes that play a role in invasion and metastasis at the onset of cancer are used to predict prognosis and response in cancer patients. Breast cancer is an important public health problem, especially for women. Despite the development of diagnosis and treatment methods, the number of new cases isn't decreasing and the early diagnosis and treatment of this disease gain importance because of the high rates of death. A-Kinase Anchoring Protein 12 (AKAP12) regulates gene expression in cell cycle and apoptosis. B- cell Lymphoma 2 (BCL2) family proteins and inhibitors of apoptosis proteins are the major regulators of apoptotic processing. Extracellular High mobility group box 1 (HMGB1) has multiple pro-tumor roles in tumor development, such as induction of angiogenesis, apoptosis avoidance, induction of antitumor immunity, inflammation, tissue invasion and promoting metastasis. In our study, we aimed to determine whether AKAP12, BCL2 and HMGB1 proteins, which play an important role in carcinogenesis process, can be used as a marker of breast cancer, sensitivity, and the relationship between these proteins. A total of 82 participants, of whom 60 Patients with breast invasive ductal carcinoma diagnosed histopathologically between 2014 and 2017 in the Medicalpark Gaziantep Hospital Medical Oncology Clinic, and 22 healthy controls, were included in the study. Serum samples from the study group were examined for AKAP12, BCL2 and HMGB1 levels using the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method.