Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda mikrovasküler komplikasyonlar ile plazma vitamin d düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 744298
- Danışmanlar: UZMAN BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: D vitamini klasik vitaminlerden farklı olarak vücutta sentezlenmekte ve dolayısıyla hormon olarak kabul edilmektedir. Vitamin D reseptörlerinin (VDR) birçok dokuda keşfi ile D vitamininin kalsiyum homeostazı ve kemik metabolizması dışında da birçok fonksiyonu olduğu gösterilmiştir. Kardiyovasküler hastalıklar, böbrek hastalıkları, diyabet, obezite, metabolik sendrom vitamin D ile ilişkisi en çok araştırılan hastalıklardır. Yapılan çalışmalarda da tip2 diyabette komplikasyon sıklığının D vitamini eksikliği ile birlikre arttığı görülmüştür. Bu çalışmada Tip 2 DM hastalarında serum 25-OHD düzeyi ile miklrovasküler komplikasyonların ilişkisi araştırılmıştır. METOD: Çalışma Ocak-Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları polikliniğinde izlenen hastalarda gerçekleştirildi. Çalışmaya 206 Tip 2 Diyabetik hasta ve 36 sağlıklı kişi olmak üzere 240 kişi alındı. Tip 2 Diabetes Mellitus tanısı ADA kriterlerine göre açlık glisemisinin venöz plazmada en az iki ardışık ölçümde 126 mg/dl veya daha yüksek olması ile konuldu. D vitamini düzeyi 30ng/ml normal olarak değerlendirildi BULGULAR: Diyabetik hasta grubunda D vitamini düzeyleri 3,78 ile 23,02 arasında değişmekte olup ortalaması 11,16±3,99 olup kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktür. Vit D düzeyi ile BMI ve HbA1C arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır ( p0,05). SONUÇ: Tip2 Diyabet olgularında D vitamini düzeyi düşük bulundu, fakat mikrovasküler komplikasyonlar ile anlamlı bir ilşki kurulamadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Unlike conventional vitamins, vitamin D is synthesized in the body and is therefore considered a hormone. With the discovery of vitamin D receptors (VDR) in many tissues, it has been shown that vitamin D has many functions other than calcium homeostasis and bone metabolism. Cardiovascular diseases, kidney diseases, diabetes, obesity, metabolic syndrome are the most researched diseases related to vitamin D. Studies have also shown that the frequency of complications in type 2 diabetes increases with vitamin D deficiency. In this study, the relationship between serum 25-OHD level and microvascular complications in Type 2 DM patients was investigated. METHODS: The study was carried out on patients followed in the Internal Medicine outpatient clinic of Istanbul Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital between January and June 2014. 240 people, including 206 Type 2 Diabetic patients and 36 healthy people, were included in the study. Type 2 Diabetes Mellitus was diagnosed according to ADA criteria, when fasting glycemia was 126 mg/dl or higher in at least two consecutive measurements in venous plasma. Vitamin D level was evaluated as 30ng/ml normal RESULTS: Vitamin D levels in the diabetic patient group ranged from 3.78 to 23.02, with a mean of 11.16±3.99, which was significantly lower than the control group. A statistically significant correlation was found between Vit D level and BMI and HbA1C ( p0.05). CONCLUSION: Vitamin D levels were found to be low in Type 2 Diabetes patients, but no significant relationship could be established with microvascular complications.