Acil serviste pulmoner emboli ön tanısı ile toraks bilgisayarlı tomografi anjiyografi çekilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients who had thoracic computerized tomography angiographys for suspected pulmonary embolism in emergency service
- Tez No: 474040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Acil serviste pulmoner emboli ön tanısı ile toraks bilgisayarlı tomografi anjiyografi çekilen hastaların retrospektif analizi Giriş ve amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE) yaygın ve ölümcül bir kardiyopulmoner hastalıktır. Spesifik bir semptomu ve kan belirteci yoktur. Kesin tanı yöntemlerinden en yaygın kullanılanı toraks bilgisayarlı tomografi anjiyografi (BTA)'dır. Bu çalışmanın amacı PTE ön tanılı hastalarda bakılan kan parametrelerinin PTE için tanısal değerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif ve gözlemsel olarak planlandı. 01 Ocak 2015 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran PTE ön tanısı ile toraks BTA çekilen 18 yaş üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan 820 hasta toraks BTA sonuçlarına göre PTE olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Başvuru kan parametrelerinden demografik bilgiler, malignite öyküsü, tam kan sayımı parametreleri, troponin, kan gazında laktat ve baz eksisi değerleri hastane bilgi sisteminden temin edilerek karşılaştırıldı.. Bulgular: 820 hastadan 176'sında (%21,46) BTA ile PTE saptandı. Hastaların yaş ortalaması 62,14±17,02 ve %49'u kadın idi. İstatistiksel analizler sonucu her iki grubun yaş, cinsiyet ve malignite öyküleri açısından benzer olduğu görüldü. Başvuru anındaki değerlerinden D-dimer, troponin düzeyleri PTE olan hastalarda istatistiksel anlamlı yüksekti (sırasıyla p>0,001 ve p=0,018). Trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi ve trombosit / lenfosit oranları istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (sırasıyla p=0,05, p=0,049, p=0,032). Diğer laboratuvar tetkikleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: D-dimer literatüre uygun olarak PTE hastalarında anlamlı olarak yüksekti. Ancak literatürle birlikte değerlendirildiğinde tam kan sayımı parametrelerin PTE tanısında öngörüsel değerinden söz edilemez.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of patients who had thoracic computerized tomography angiographys for suspected pulmonary embolism in emergency service Introduction: Pulmonary embolism is a common and fatal cardiopulmonary disease. There is no specific symptom or blood test. Clinical suspicion leads to diagnosis. Thorax computerized tomography angiography is the most common diagnostic tool for pulmonary embolism. The aim of this study is to investigate the diagnostic value of complete blood count parameters for pulmonary embolism in patients with suspected pulmonary embolism. Matherials and Methods: The study was planned retrospectively and observationally. Patients who are above the age of 18 and admitted to Emergency Departmant of Gazi University Faculty of Medicine between 01 January 2015 and 31 December 2016, having an initial diagnosis of pulmonary embolism and undergo thorax computerized tomography angiography are included. According to the results of computerized tomography angiography, 820 patients who were taken into study were divided into two groups as pulmonary embolism and non-pulmonary embolism. Some fo the complete blood count parameters, troponin, lactate, base excess and history of malignancy obtained from the hospital information system and recorded and examined. Results: Pulmonary embolism was detected with BTA in 176 (21.46%) of 820 patients. The mean age of the patients was 62,14 ± 17,02 and 49% were female. Statistical analysis revealed that both groups were similar in terms of age, sex, and malignancy histories. D-dimer and troponin levels were statistically higher in PTE patients (p> 0.001 and p = 0.018, respectively). Platelet count, mean platelet volume and platelet / lymphocyte ratio were statistically significantly lower (p = 0,05, p = 0,049, p = 0,032, respectively). There was no significant difference between the other laboratory tests. Conclusion: D-dimer was significantly higher in PTE patients according to the literature. However, when evaluated together with the literature, the predictive value of whole blood count parameters in PTE can not be mentioned.