Berrak hücreli renal hücreli karsinomda preoperatif albumin/ globulin oranının sağkalımı öngörmedeki prognostik rolü
Prognostic role of preoperative albumin to globulin ratio in predicting survival of clear cell renal cell carcinoma
  1. Tez No: 474039
  2. Yazar: MURAT YAVUZ KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Renal hücreli karsinomun en sık görülen alt tipi olan berrak hücreli RHK vakaların yaklaşık %70-80'ini oluşturmaktadır. Başta tümör evresi ve Fuhrman derecesi olmak üzere sağkalımı öngörmede çok sayıda prognostik faktör tanımlanmıştır. NLO, PLO ve LMO sağkalımı öngörmede prognostik rolleri olduğu gösterilmiş hematolojik parametrelerdir. AGO, karsinogeneziste rolü olduğu gösterilmiş olan sistemik inflamatuar yanıt ve sistemik nutrisyonel durumun iyi bir göstergesi olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, lokalize ve lokal ileri berrak hücreli RHK'de, AGO'nun HS ve GS'yi öngörmedeki prognostik rolünü araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan 162 hasta dahil edildi. Hastaların klinik, patolojik ve hematolojik verileri kaydedildi. ROC eğrileri kulanılarak AGO, NLO, PLO ve LMO için optimum kestirim değerleri belirlendi ve her bir parametre açısından hastalar düşük ve yüksek olarak iki gruba ayrıldı. HS ve GS değerlendirmek için Kaplan-Meier sağkalım analizleri kullanıldı. Muhtemel prognostik faktörlerin HS ve GS ile olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizleri uygulandı. Hastaların ortanca takip süresi 27,5 (6-89) aydı. Kaplan-Meier sağkalım analizleri sonucunda düşük AGO ve yüksek NLO grubundaki hastalarda hem HS'nin hem de GS'nin anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. Düşük LMO grubundaki hastalarda HS'nin, yüksek PLO grubundaki hastalarda ise GS'nin anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. Yapmış olduğumuz çok değişkenli Cox regresyon analizleri sonucunda pT evresinin HS'yi öngörmede, TN ve TSİ 'nin ise GS'yi öngörmede bağımsız prognostik faktörler olduğu saptandı. Yaptığımız çalışmada düşük AGO'nun, lokalize ve lokal ileri RHK'de artmış mortalite ve hastalık riski ile ilişkili olduğu saptandı. Sağkalımı öngörmede prognostik rolünün ortaya konması adına çok merkezli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Clear cell renal cell carcinoma (RCC), the most common subtype of RCC, accounts for about 70-80% of all cases. Numerous prognostic factors, primarily tumor stage and Fuhrman grade, have been described in predicting survival. Neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR) are hematologic parameters that have prognostic roles previously described in predicting survival. Albumin-to-globulin ratio (AGR) can be used as a good indicator of systemic inflammatory response and systemic nutritional status that have been shown to play a role in carcinogenesis. Our aim in this study is to investigate the prognostic role of AGR in predicting disease-free survival (DFS) and overall survival (OS) in localized and locally advanced clear cell RCC. 162 patients which met the inclusion and exclusion criterias were included. Clinical, pathological and hematological data of patients were recorded. Using ROC curves, optimum cut-off values for AGR, NLR, PLR and LMR were determined and for each parameter patients were divided into two groups as low and high. Kaplan-Meier survival analyzes were used to assess DFS and OS. Univariate and multivariate Cox regression analyzes were performed to assess the association of possible prognostic factors with DFS and OS. The median follow-up period was 27.5 (6-89) months. As a result of Kaplan-Meier survival analysis, it was found that DFS and OS rates were significantly lower in patients with low AGR and high NLR group. DFS was found significantly lower in patients with low LMR group and OS was found significantly lower in patients with high PLR group. As a result of the multivariate Cox regression analyzes we have conducted, it has been determined that pT stage is found independent predictor for DFS and, tumor necrosis and collecting system invasion are found independent predictors for OS. In our study, low AGR was found to be associated with increased mortality and disease recurrence in localized and locally advanced RCC. For the prognostic role of predicting survival, there is a need for multicenter, prospective studies.