Acil servise nefes darlığı ile başvuran hastalarda akciğer ultrasonunda saptanan B çizgilerinin akciğer patolojilerinin ayırıcı tanısında etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of B-lines detected on lung ultrasound in the differential diagnosis of lung pathologies in patients admitting to the emergency department with shortness of breath
  1. Tez No: 839273
  2. Yazar: SİNAN MACÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; akciğer parankim yoğunluğunun arttığı vakalarda akciğer ultrasonografisinde (AUS) saptanan, dikey ve hiperekojen yankılanma artefaktı olarak tanımlanan B çizgilerinin akciğer parankimini ilgilendiren patolojilerin ayırıcı tanısındaki etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem Bu çalışma tek merkezli ve prospektif nitelikte bir araştırma olup Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran hastalarda ve Aralık 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Nefes darlığı ve >18 yaş olan hastalara, hastanın klinik bilgisine kör olarak primer hekiminden farklı, araştırma ekibinden bir uygulayıcı tarafından AUS uygulandı. B çizgi skoru, >3 B çizgisi, plevral düzensizlik ve plevral efüzyon varlığı araştırıldı. Bulgular olgu rapor formuna kaydedildi ve hastaya AUS ön tanısı oluşturuldu. Hastaların primer hekimi, hastanın tetkikleri tamamlandıktan sonra, AUS bulgularına kör olarak hastanın klinik son tanısını belirledi. AUS ön tanısı, hastanın acil servisteki klinik son tanısı ve toraks bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesinde saptanan bulgular arasındaki uyum değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya 303 hasta dahil edildi fakat 42 hasta çalışmadan çıkartılma kriterlerini karşıladığı için 261 hasta ile analiz yapıldı. Hastaların klinik son tanılarının %18,4'ü pulmoner ödem, %17,2'si pnömoni, %18,8'i kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), %11,5'inin pulmoner trombo-emboli (PTE) ve %34,1'inin normal olduğu görüldü. AUS ön tanı ile klinik son tanı arasındaki uyum değerlendirildiğinde kappa değeri 0,623 olarak hesaplandı (p=0,035). AUS ön tanı ve toraks BT bulguları arasındaki uyuma bakıldığında ise kappa değerinin pulmoner ödemde 0,852, pnömonide 0,726, KOAH atakta 0,757, PTE'de 0,114 ve normal hastalarda 0,742 olduğu görüldü (sırasıyla p=0,038; 0,052; 0,053; 0,076; 0,043). AUS'nin toraks BT bulgularını tanımadaki duyarlılık ve özgüllüğü sırasıyla pulmoner ödem için %90,2-%96,0; pnömoni için %73,2-%96,1; KOAH atak için %70,4- %98,6; PTE için %11,8-%96,5; normal hasta grubu için %87,3-%98,5 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectives The aim of this study is to evaluate the effectiveness of B-lines, which are defined as a vertical, hyperechoic reverberation artifact detected in lung ultrasonography (LUS) in cases with increased lung parenchyma density, in the differantial diagnosis of pathologies involving the lung parenchyma. Methods This prospective single-center study was conducted at the Department of Emergency Medicine, Ege University Hospital between December 2021 and October 2022. Adult patients presenting with dyspnea were enrolled to the study and LUS was performed by a resident diffirent than patient's primary physician, and also blinded to the patient's clinical history. B-lines score, >3 B lines, pleural irregularity and presence of pleural effusion were investigated. All findings were recorded and a provisional diagnosis of LUS was made. Patients were clinically evaluated and necessary imaging investigated, and a clinical final diagnosis was made by the primary physician of the patient blinded to the patients LUS findings. Accuracy and concordance of the provisional diagnosis of LUS to the clinical final diagnosis and thorax computed tomography findings were calculated. Results Three hundred three patients were enrolled to the study, but since 42 patients met the exclusion criteria, two hundred sixty-one patients were analyzed. Clinical final diagnosis rates of patients were 18.4% for pulmonary edema, 17.2% for pneumonia, 18.8% for chronic obstructive pulmonary disease (COPD), 11.5% for pulmonary thrombo-embolism (PTE) and 34.1% had no pathologies of lung parenchyma. The LUS diagnosis and the clinical final diagnosis showed good concordance (Kappa:0,623, p:0.035). The kappa value of the concordance between the LUS diagnosis and thorax CT findings was 0,852 (p:0,038) for pulmonary edema, 0.726 (p:0.052) for pneumonia, 0.757 (p:0.053) for COPD exacerbation, 0.114 (p:0.076) for PTE and 0.742 (p:0.043) for normal patient group. We found that the sensitivity and the spesificity of LUS were 90.2-96.0% for pulmonary edema, respectively; 73.2%-96.1% for pneumonia, respectively; 70.4%-98.6% for COPD exacerbation, respectively; 11.8%-96.5% for PTE, respectively; 87.3%-98.5% for the normal patient group, respectively.