İntestinal iskemi ve reperfüzyon modelinde hipotermik (21° c) ve izotermik (37° c) peritoneal lavajın akciğer hasarı üzerine olan etkileri
Effects of hypothermic (21 ° C) and isothermic (37 ° C) peritoneal lavage on lung injury in intestinal ischemia and reperfusion model
  1. Tez No: 474058
  2. Yazar: GÖKHAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RIDVAN TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İntestinal iskemi ve reperfüzyon modelinde hipotermik (21 C) ve izotermik (37 C) peritoneal lavajın akciğer hasarı üzerine olan etkileri İntestinal iskemi reperfüzyon sonrası gelişen hasar çoğu zaman iskemi gelişen organda sınırlı kalmaz. Aktive olan inflamatuar sistem ve mediatöler etkisi ile başta akciğer olmak üzere birçok uzak organda hasar oluşturabilir. Günümüzde, oluşan bu akciğer hasarının etyopatogenezine ve önlenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. İntestinal iskemi reperfüzyonda, akciğer hasarı oluşumunda sitokinlerin ve polimorfonükleer lökositlerin etkileri bilinmektedir. Ancak uygulanacak intraabdominal periton lavajının sıcaklığının bu hasar üzerine etkilerini inceleyen yeterli çalışma mevcut değildir. Bu nedenle intestinal iskemi reperfüzyon modeli oluşturarak hipotermik (21 C) ve izotermik (37 C) peritoneal lavajın akciğer hasarı üzerine olan etkilerini araştırdık. Çalışmamızda 72 adet erişkin erkek Wistar-Albino cinsi rat kullanıldı. Sham grubunda 12, diğer 3 deney grubunda 20 şer adet rat kullanıldı. Sham grubuna anestezi sonrası sadece laparotomi uygulandı. Kontrol grubuna 60 dakika intestinal iskemi, 120 dakika reperfüzyon uygulandı. Hipotermik (21 C) ve izotermik (37 C) lavaj gruplarına, kontrol grubuna ek olarak reperfüzyon başında 5 dakika boyunca periton lavajı uygulandı. Reperfüzyon sonrası alınan akciğer örneklerinde akciğer hasarı histopatolojik olarak değerlendirildi. Kanda TNF-α, IL-6 ve IL-10 değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Effects of hypothermic (21 ° C) and isothermic (37 ° C) peritoneal lavage on lung injury in intestinal ischemia and reperfusion model Mostly damage after intestinal ischemia reperfusion is not limited in the organ that develops ischemia. The actived inflammatory system and mediator effect can cause damage to many remote organs, primarily the lungs. Nowadays, there are studies on the etiopathogenesis and prevention of this lung injury. At intestinal ischemia reperfusion, the effects of cytokines and polymorphonuclear leukocytes in the formation of lung damage are known. However, there is no adequate study to examine the effects of intra abdominal peritoneal lavage temperature on lung injury. Therefore, we studied the effects of hypothermic (21 ° C) and isothermic (37 ° C) peritoneal lavage on lung injury by creating an intestinal ischemia reperfusion model. In our study, 72 adult male Wistar-Albino rats were used. Twelve rats in sham group and 20 rats each in three other experimental groups were used. Sham group was performed only laparotomy after anesthesia. The control group received intestinal ischemia for 60 minutes and reperfusion for 120 minutes. Hypothermic (21 ° C) and isothermic (37 ° C) lavage groups were performed peritoneal lavage for 5 minutes at the beginning of reperfusion in addition to the control group. Lung injury was evaluated histopathologically with the lung samples taken after reperfusion. Blood TNF-α, IL-6 and IL-10 were measured. In histopathological and biochemical examinations, it was found that peritoneal lavage applied during IIR decreased lung injury and blood TNF-α and IL-6 levels (control vs.