Migrenli hastalarda allopregnanolon düzeyinin hastalığın tanı ve prognozundaki yeri
Diagnosis and prognosis of allopregnanolone level in migraine patients
- Tez No: 474059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanları etkileyen tüm ağrıların içinde baş ağrısı en sık olanıdır. Migren tanısı genellikle baş ağrısının özellikleri ve eşlik eden semptomlar gözönüne alınarak konulur. Kesin bir tanı yönetim yoktur. Laboratuar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri sıklıkla diğer ciddi baş ağrısı nedenlerini dışlamak için kullanılır. Nörosteroidlerin nöronlar üzerinde koruyucu etkiye sahip olduğu iyi bilinmektedir. Allopregnanolon periferik üretimden bağımsız olarak insan beyninde de novo üretilen progesteron kaynaklı bir steroidtir. Allopregnanolon nükleer steroid reseptörleri üzerinden etkisi olmasının yanı sıra GABA reseptörleri üzerinden hızlı nongenomik etki sergilemektedir. Allopregnanolon ve pregnanolon gibi nörosteroidler GABA-A reseptör aktivitesi ile nöron eksitabilitesini düzenleyen son derece etkili ve seçici endojen regülatörlerdir. Onların antikovülzan, anestezik ve anksiyolitik özellikleri ticari ilaçlarla elde edilen tedavilerin yan etkilerini azaltmak yolu ile nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların tedavileri için yararlıdır. Daha önceden yapılan birçok çalışma Alzheimer hastalığında, depresyonda, postravmatik stres bozukluğunda, iskemik beyin hastalıklarında, epilepsi gibi organik beyin hastalıklarında allopregnanolun beyinde etkinliğinin artması hastalıkları olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen verilerden yola çıkarak endojen nörosteroidlerin stimülasyonu ile sentetik steroid analoglarının sentezi migren tanısının konmasında ve tedavi için umut verici yeni stratejiler oluşturabilir. Bu çalışmanın amacı migrenli hastalarla sağlıklı kontrol grubu arasında serum bazal allopregnanolon düzeylerinde farklılık olup olmadığı, varsa bu farklılığın hastalığın klinik görünümü ile ilişkisi ve migren hastalarında akut atak döneminde sapmalar gösterip göstermediği incelenmek; böylelikle allopregnanolonun migren hastalarında tanı ve tedavide rol oynayabilecek bir madde olup olmadığını belirlemektir. Bu şekilde gerek yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı, gerekse migren ayırıcı tanısı ve prognozunun tayinine yardımcı olabilecek biyolojik bir belirteç bulmayı amacıyla planlandı. SDÜ Tıp Fakültesi acil servisine başvuran daha önceden migren tanısı konulmuş, atak döneminde olan 50 hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubundan oluşan 50 kişilik kontrol grubu alınarak çalışma yapılmıştır. Tüm hasta ve sağlıklı kişilerden bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra 5'er cc düz biyokimya tüpüne alınıp, örneklerin serumu ayrıştırıldıktan sonra ELİSA yöntemi ile allopregnanolon düzeyi incelenmiştir. Migrenli hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, atak sıklığı, atak süresi, ağrı karakteri, atak şiddeti, menstruasyonla ilişkisi, ek şikâyet varlığı, tetikleyici faktör varlığı, aura varlığı gibi demografik özellikler kaydedildi. 35'i kadın, 15'i erkek olan migrenli hastaların, 32'si auralı ve 18'i aurasız olarak değerlendirildi. Migrenli hastalarda allopregnanolon seviyesi sağlıklı kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük olarak analiz edildi (p0,05). Bu sonuçlara bakılarak allopregnanolonun migren patogenezinde rol oynayan bir hormon olduğu, ancak daha geniş tabanlı bir çalışma yapılarak migrenin tanı ve prognozuna daha anlamlı katkı sağlanacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Headache is undouptedly the most common of all the pains affecting people. Migraine is usually diagnosed by taking cognizance of the headache features and the associated symptoms. There is no definitive diagnostic method. Laboratory tests and imaging methods are often used to exclude other causes of serious headache. Neurosteroids are well known to have a protective effect on neurons. Allopregnanolon is a progesterone based steroid in human brain where de novo is produced apart from peripheral production. Allepregnanolone has effect through nuclear steroid receptors besides rapid non-genomic effect through GABA receptors.Neurosteroids like allopregnanolone and pregnenolone, are highly effective and selective endogenous regulators regulates GABAa receptor activity and neuron excitability. Their antikovuls anesthetic and anxiolytic properties are useful for the treatment of neurological and psychiatric diseases with the way reducing the side effects of treatments obtained with commerciel drugs. Lots of studies previously done, in Alzeihmer disease, depression, postraumatic stress disorder, ischemic brain disease and in organic brain diseases such as epilepsy, have shown that increasing of activity of allopregnanolone in the brain has a positive impact on diseases. Based on this, the stimulation of endogenous neurosteroids and synthesis of the synthetic steroid analogs can create new hopeful strategies for diagnosing migraine and for its treatment. This study aims to examine if there is serum basal allopregnanolone level difference between migraine patients and healthy control group, if so, to examine the relation of this difference and clinical manifestations of this disease and whether acute exacerbation periods showing deviations in migraine patients; and thus to determine whether allopregnanolone is a substance, playing a role in the diagnosis and treatment of migraine. In this way we aim to contribute to the development of new therapeutic strategies as well as to find biological markers that may help to assess the differential diagnosis and prognosis of migraine. 50 patients previously admitted to the SDÜ faculty of Medicine emergency department who diagnosed with migraine and who are in the attack period wil be taken as patient group with another control group consisting of 50 healty people and a study was carried. After obtaining informed consent forms from all patients and healthy people. After informed consent form has been received from all healty and patients people their blood will be taken to flat biochemistry tube and then samples of serum allopregnanolone Level separated by ELISA method was examined. Demographic characteristics such as age, gender, marital status, frequency of attack, duration of attack, pain character, severity of attack, relationship with menstruation, presence of additional complaints, presence of trigger factor and presence of aura were recorded in migraine patients. From 35 female and 15 male patients, 32 of them were with aura and 18 of them without aura were evaluated. Healthy control of allopregnanolone level in migraineurs (p 0,05). Based on all these results, allopregnanolone is a hormone that plays a role in the pathogenesis of migraine, but it is thought that a larger base study will contribute to the diagnosis and prognosis of migraine more significantly.