Yüksek irtifa platformları için kızılötesi görüntüleyici optik tasarımı
Optical design of a thermal infrared imager for a high altitude platforms
  1. Tez No: 474062
  2. Yazar: ELİF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek (17-22 km) irtifada konumlanan, havadan hafif (zeplin, balon vb.) ve/veya havadan ağır (insansız hava araçları, vb.) platformlar üzerinde çalışabilen bir kızılötesi görüntüleyicinin optik tasarımını yapmaktır. Optik tasarımdan önce, kavramsal temeller hakkında bilgi verilmiş ve optik sistemi sınırlayacak kızılötesi kaynak, atmosferik geçirgenlik, dedektör ve kızılötesi bölgede kullanılabilecek optik malzemeler ve yüksek irtifa çalışma ortamının getirdiği gereksinimler incelenmiştir. ZEMAX optik tasarım programı kullanılarak Cassegrain türü optiksel bir kamera tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımın optik analizlerle performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create an optical design of a thermal imager working on the platforms which are lighter (zeppelin, balloon, etc.) or heavier (unmanned aerial vehicles, etc) than air in the high altitude. People are informed about conceptional principles and infrared sources, atmospheric tranmissivity, dedector which will limit the optical system and optical materials which can be used in the infrared region are analyzed before this optical design. The design of optical camera which is a kind of Cassegrian is performed by being used Zemax optical design software. The optical performance analysis of the design is also discussed.