Ordu İli örneğinde, fındık artıklarından biyokütle üretim potansiyelinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak belirlenmesi
Determination of biogas production potential from hazelnut residues by geographical information systems (GIS) in case of Ordu
  1. Tez No: 474163
  2. Yazar: ESRA BALCI KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payını artırmak için her coğrafyada var olan tüm olasılıkların araştırılması ve üretim potansiyellerinin ortaya konması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en çok fındık üretilen ili Ordu'nun Fındık atıklarından biyokütle olarak yararlanılma olasılığı araştırılmıştır. Budama işlemi sonucunda, meyve veren ağaç sayısı başına üretilebilecek biyokütle miktarı ve yine biyokütle olarak değerlendirilebilecek fındık kabuğu miktarları, mevcut çalışmalar incelenerek belirlenmiştir. Belirlenen biyokütle miktarları, toprak bünyesi dağılımı gibi diğer öznitelikler ile birlikte Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımına girilmiş, mekânsal olarak sorgulanabilir ve güncellenebilir bir veri tabanı oluşturulmuştur. Ordu ilinin budamaya bağlı biyokütle üretim potansiyeli toplam 370.650 ton, fındık kabuğu artıklarından üretim potansiyeli ise 103.867 tondur. Merkez ilçe, Ünye ve Fatsa'nın biyokütle üretim potansiyeli en yüksek ilçeler olduğu anlaşılmaktadır. Ordu İlinin toplam budama sonucu elde edilen atıklar ve fındık üretimi neticesinde ortaya çıkabileceği hesaplanan fındık kabuğu değerlerinin enerji potansiyeli toplam 8.289.370.760 MJ (2.321.023.813 kWh) olarak hesaplanmıştır. Elektrik tüketim değerinin çok üzerinde enerji üretim potansiyeli olduğu gözlemlenen Ordu İli biyokütle kaynaklı enerji üretimi bakımından iyi bir ekonomik fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Production potentials must have been investigated to increase the share of the renewable energy sources in energy production. In this study, determination of usage possibilities of hazelnut residues as a biomass source has been investigated for Ordu which has the highest amount of hazelnut production in Turkey. Biomass amount per tree after pruning and hazelnut shell amounts have been determined by under the guidance of existing studies. Biomass values and other attributes like soil texture have been introduced to the Geographical Information Systems (GIS) software and a database which can be queried and updated is created. Ordu has potentials as 370 650 tons per year by hazelnut pruning and 103 867 tons per year by hazelnut shells. Central town, Ünye and Fatsa have the highest production potential. Total amount of energy potential is 8.289.370.760 MJ (2.321.023.813 kWh). Ordu has good economic opportunities for energy production from biomass.