Mobilya işletmeleri ve iş güvenliği: Bingöl İli örneği
Furni̇ture compani̇es and work safety: Bi̇ngöl Provi̇nce example
- Tez No: 474168
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Bingöl ilinde bulunan mobilya endüstri işletmelerinde çalışan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği bilgi ve birikimini ölçmek amacıyla Ocak-Haziran 2017 dönemlerinde Bingöl ili Merkez ilçesinde bulunan işletmelerde 50 çalışan üzerinde anket yöntemiyle uygulanmıştır. Bingöl ilindeki mobilya endüstri işletmelerinde meydana gelen iş kazalarının nedenlerini araştırmak, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ile ilgili bilgi birikimini ölçmek ve meydana gelen kazaları minimuma indirgemek son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmayla kaza sebepleri öğrenilip gerekli tedbirler alınabilir, ölüm vakaları daha az seviyelere indirilebilir ve çalışanların işlerinde daha verimli çalışmaları için ne tür eğitimler alacakları belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
This study have been applied to 50 employees, who are in the furniture industry enterprises located central district of Bingöl province, in the period of January-June 2017 by survey method in order to measure the knowledge and experience abaout the occupational health and safety. To investigate the causes of occupational accidents in furniture industry enterprises in Bingöl Province, to measure the knowledge of employees about occupational health and safety training and to minimize accidents are extremely important. With this work, it is possible to learn the causes of accidents and to take necessary measures, reduce the death cases to fewer levels and determine what kind of trainings will be provided for employees to work more efficiently in their work.