Edremit Körfezi balık faunası
Fish fauna of Edremit Bay
- Tez No: 474207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma ile Edremit Körfezinde yaşayan balık türlerinin tespit edilmesi ve güncel tür listesinin çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışma için 2013-2017 yılları arasında Edremit Körfezi içinde 5 (Küçükkuyu (2 istasyon), Altınoluk (2 istasyon), Güre) istasyon seçilmiştir. Bununla birlikte 2014 yılı dâhilinde yapılan örneklemelerinde 30 ve daha fazla birey sayısı yakalanan türler için bazı biyolojik özellikleri ayrıca irdelenmiştir. Bentik ve pelajik türlerin tespitini sağlamak üzere trol, uzatma ağ, tül ığrıp ve parakete ağları kullanılarak örneklemeler yapılmıştır. Yakalanan bireyler laboratuvar ortamında incelenmiş; morfometrik ve meristik özellikleri kayıt altına alınmıştır. Bireylerin taksonomik olarak tür teşhisleri yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 2 sınıf, 19 Ordo ve 56 familyaya ait 108 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the species of fish living in the Gulf of Edremit and to list the current species. For the study, 5 (Küçükkuyu (2 station), Altınoluk (2 station), Güre) stations were selected in Edremit Bay between 2013-2017. Some biologic features have also been study for a population of 30 or more individuals in 2014. Surveys were carried out using trawl, gillnets and seine-net to detect benthic and pelagic species. The captured individuals were examined in the laboratory environment; Morphometric and meristic characteristics are recorded. Individuals were taxonomically diagnosed. As a result of the study, 108 species belonging to 2 classes 19 Ordo and 56 families were identified.