Sentetik lifin ultra yüksek dayanımlı betonarme kirişlerin eğilme davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the synthetic lift on bending behavior of ultra high strength concrete beams
- Tez No: 474208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTUĞ YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, sentetik lif katkılı ultra yüksek dayanımlı beton kullanılarak üretilen kirişlerin eğilme davranışının deneysel incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 14 adet 100x150x1500 mm boyutlarında kirişlerin dört noktalı eğilme deneyleri yapılmıştır. Kirişlerde iki farklı donatı oranı, iki farklı lif tipi (bazalt ve poliamid) ve üç farklı lif oranının eğilme davranışına etkisi, yük altında yer değiştirmesi, yük taşıma kapasiteleri, eğrilik süneklikleri, çatlak genişlikleri ile çatlak dağılımları incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda kullanılan liflerin oranı arttıkça dayanım artışı belirlenmiştir. Çatlak sayısı, genişliği, dağılımı incelendiğinde sentetik lif diğer numunelere göre daha iyi bir performans sergilemiştir. Lif katkısı artırıldığında dayanımlardaki rijitliğin düşmesi dikkat çekicidir. Genel anlamda lif katkısının eğilme sünekliği üstünde etkisi olduğu, çatlak oluşumuna engel olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the bending behavior of the produced beams using synthetic fiber reinforced ultra high strength concrete. In the study, four point bending tests of 14x100x150x1500 mm beams were carried out. It is aimed to investigate the effect of two different reinforcement ratio, two different fiber types (basalt and polyamide) and three different fiber ratios on bending behavior, under load, load bearing capacities, flexural ductility, crack widths and crack distributions in beams. The increase in strength is determined as the proportion of fibers used as a result of experimental runs increases. When the number of cracks, width, distribution were examined, synthetic fiber performed better than the other samples. It is striking that the stiffness of the strength decreases when the fiber content is increased. In general, it has been observed that the fiber layer prevents crack formation, which is the effect on the flexural ductility.