Balıkesir İl ve ilçelerinde konutlarda güneş enerjisi destekli sıcak su eldesinin ekonomik analizi
Economic analysis of solar energy assisted obtaining hot water in houses at Balikesir City and districts
- Tez No: 474209
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Enerji kavramı, yenilenebilir enerji kaynakları ve sorunu ele alınmıştır. Esas olarak güneş enerjili su ısıtma sistemleri ve çeşitleri anlatılmış bunların kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Düz yüzeyli güneş toplayıcıları ve kısımları tanıtılmıştır. Ülkemizde ve ilimizde mutfak ve banyolarda kullanılan sıcak suyun güneş enerjisi destekli elde edilmesi ve bu amaçla kullanılan doğal gaz, kömür ve LPG tüketiminin azaltılması, bu yakıtların kullanımının azaltılmasıyla çevre kirliliğine etkisinin belirlenmesi, enerji alanında yurtdışına ödenen dövizin düşürülmesi konularında sayısal değerlerin belirlenmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla, Balıkesir il merkezi ve ilçelerindeki hane sayılarından ve bu hanelerde yaşayan kişi sayılarından gidilerek, her hanenin sıcak su tüketim miktarları belirlenmiştir. Yılın aylara göre bulunan güneş enerjisi miktarlarından yararlanarak, sıcak su eldesinde kullanılan enerjinin uygun kısmının bu kaynaktan sağlanacak miktarı belirlenmeye çalışılmıştır. Güneş destekli enerjilerin kullanımı ile atmosfere atılan CO2 ve SO2, partikül azalma miktarları ve ekonomimize getirileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy concept, renewable energy sources and energy problem are discussed. Solar powered water heating system and its types are mainly explained and the information on the use area of these systems are provided within this study. Flat plate solar collectors and their parts are explained. The studies are conducted to obtain water used in kitchen and baths in our country and province and to decrease the consumption of natural gas, coal and LPG used for this purpose, to establish numerical rates so as to decrease the foreign currency used to foreign countires for the energy. Fort his purpose, amount of hot water consumption has been established for each person and each house by using relevant standarts. The proper amount of solar energy by months of the year determine the amount of the appropriate part of the energy used in hot water supply from this source. The amount of decrease in CO2, SO2 and particulate released into the atmosphere by the use of solar energies and its advantages for our economy have been investigated in detail.