Polimerik kompozit malzemeler: İnceleme
Polymeric composite materials: Review
- Tez No: 474222
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde her geçen gün kaynakları azalan doğal malzemelere alternatif olan polimerler oldukça yaygın uygulama alanına sahiptir. Polimerin işlenme kolaylığı, mekanik davranışları, esnek yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları önemli avantajlarıdır. Son yıllarda performansı yüksek polimer katkılı kompozit malzemelerin kullanılması ile farklı katkı elemanları ilave ederek ihtiyaçlara yönelik mekanik özelliğin geliştirilme çalışmaları devam etmektedir. Bu tez çalışmasında literatür taraması ile çeşitli polimerlerle takviye edilmiş kompozit malzemelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerin araştırılmış ve kompozit malzemelerin üretimindeki etken faktörleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays polymers, which are alternatives for decreasing resources of naturel materials day by day, have extremely wide execution area. The convenience of their process, their mechanical behavior, their flexible structure and having low density are the important advantages of polymers. In recent years with the using of high performance polymer mixed composite materials, the work of improving mechanical feature intended demands, by adding different additive element, is continuing. In this work of thesis, the chemical and physical properties of composite materials reinforced with various polymers are studied, and the factors in production of composite materials are researched by use of literature review.