Havuzlu ignimbriti'nin (Niğde-Bor) jeokimyasal, mineralojik-petrografik özelliklerinin incelenmesi
Havuzlu ignimbri̇te (Niğde-Bor) geochemi̇cal, mi̇neraloji̇cal-petrographi̇c investi̇gati̇on of charecteri̇sti̇cs
  1. Tez No: 474258
  2. Yazar: TÜLAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Havuzlu-Bor (Niğde) yöresinde gözlenen ve Kapadokya Volkanik Provensi içerisindeki diğer ignimbiritlerle benzeştirilerek farklı adlamalar altında incelenen Havuzlu ignimbiriti ilk kez bu çalışma kapsamında detaylı olarak incelenmiştir. Havuzlu köyünün batısında kömür çökelimi saptanmış ve yapılan kömür petrografisi çalışmaları sonucunda tespit edilen framboidal piritlerin ignmbirit çökelimi ile eş zamanlı gölsel ortamlarda ve yer yer tüf çökelimlerinin de gerçekleştiği belirlenerek ve yörede Havuzlu ignimbiriti ile Havuzlu tüfü ayırtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Havuzlu ignimbirite in Havuzlu-Bor (Niğde) which was resembled and named related to the other ignimbirites in Capadocia Volcanic Province is firstly investigated in detail. The Havuzlu ignimbrite and Havuzlu tuff were discriminated and specified in the case study area by the framboidal pirites which were determined by the coal deposition in near west of Havuzlu Village and the coal petrography studies as well as the simultaneous tuff deposition in lacustrine environments.